Česká republika je pravidelnou zastávkou na turné světových hvězd. Naši pořadatelé si přesto zvykli na střídmost a ekonomické schopnosti své i zdejších diváků nepřeceňují. Proto se tu například loni v rámci svého 360ľ Tour neobjevili irští U2.

Jejich speciální show byla jednak nesmírně drahá, ceny lístků by se vyšplhaly na vysokou sumu a nebylo jisté, zda by ji diváci akceptovali, a také tu nebyl stadión, na němž by se koncert mohl konat. Díky velkému pódiu byl totiž náročný na místo. V zahraničí jej pořádali na největších stadiónech s kapacitou kolem sta tisíc diváků. Takový u nás bohužel není.

Depeche Mode i Jean Michel Jarre

Přesto se lze na řadu koncertů těšit. První velkou událostí bude 14. ledna vystoupení britských Depeche Mode. Loni v červnu se představili na fotbalovém stadiónu Slavie v pražském Edenu a vyprodali ho. O2 Arena, kde kapela zahraje příští týden ve čtvrtek, je už také vyprodaná. Britové u nás mají skvělou pověst i zástup fanoušků. Jejich kultovní status jim v Česku dává jistotu, že kdyby tu vystoupili třikrát za sebou, pravděpodobně by bylo pokaždé plno.

Jinou velkou akcí bude vystoupení Jeana Michela Jarrea v Liberci. V minulých měsících navštívil Prahu i Ostravu, pročež se pořadatelé z Live Nation rozhodli nechat jej potěšit i menší město. Jarre představí průřez svým silným repertoárem. Slibuje světelnou show, důkladný přednes a také rozprostření dobré nálady, což se mu na posledních dvou vystoupeních v naší zemi vskutku podařilo.

Kiss i Elton John

Dva koncerty k nám na jaro naplánovali američtí Kiss: 21. května zavítají do Ostravy, o dva dny později do O2 Areny v metropoli. Loni vydali nové album a program mu prý bude přizpůsoben. Jelikož ale nebyl počin všeobecně přijat nejlépe, je jisté, že drtivou část koncertního programu podrží prověřené hity.

Nedávno oznámený samostatný koncert Eltona Johna 10. června v pražské O2 Areně byl dobrou zprávou. Britský zpěvák se tu již v minulosti představil a potvrdil, že jeho vystoupení má obrovský náboj. Od piána předkládá jednu pecku za druhou a nesporně patří k těm umělcům, při jejichž setu máte pocit, že všechny skladby, které jsou na programu, jste už minimálně pětkrát někde slyšeli.

Podruhé v krátké době se do Čech podívají Rammstein. Po vyprodaném koncertu loni v listopadu v Praze se chystají 13. března do ostravské ČEZ Arény a je pravděpodobné, že i tam se lístky brzy doprodají. Zatím ještě jsou, jak hlásí pořadatelé.

Při Rock Meets Classic se 29. ledna na jednou pódiu sejdou Lou Gramm z Foreigner, Bobby Kimball z Toto a Dan McCafferty z Nazareth, Chris Rea (1. února v Praze) je u nás vždy srdečně vítán a The Australian Pink Floyd (1. a 2. února v Ostravě a Praze) připomenou náladu koncertů britské rockové legendy z doby, kdy ještě koncertovala. Připravena je i řada „menších“ koncertů.