Jeho článek Tíha balvanu byl sice řekněme historicky opožděný, přesto dokázal zlikvidovat zbytek osobnosti primáře Blažeje, potažmo vykolejit mladého Sovu a jeho přičinlivou manželku, kterým se nabořila představa o privatizaci borské nemocnice. Přivodil nadto infarkt řediteli Pekařovi, to se také počítá: našli ho, když měl noviny otevřené na straně 2.

Mít novinové články skutečně takovou moc, republika by se hemžila zoufalými opilci a potenciálními sebevrahy. Naštěstí nemají, a tak stačí jeden - pondělí co pondělí zdrcený primář Blažej.

Přerušené zápletky

Pakliže předcházející díl vykazoval scénáristovu tendenci začít rozvíjet příběhy svých postaviček, ve třetím pokračování se některé rozhodl ihned ukončit. Jakmile se Blažej domákl, že se na jeho primářskou čest chystá pohledná sestra Monika s celou svou svůdností, dal si ji zavolat a namísto, aby jí chlapsky ukázal, zač je takových sázek loket (sedmdesát procent zdravých mužů by to udělalo), ji nabádal k tomu, aby mu řekla, jak si dovršení sexuálního aktu představuje. "Třeba právě teď," je konkrétní ve svém výslechu a divák trne, co všechno se hluboko v něm asi tak skrývá.

Tichošlápek MUDr. Klobouk jde tvrdě za svým. Na operačním sále (kde se mnoho, ale opravdu mnoho mluví) se dozvěděl, že k němu mladá Eliška Králová zahořela láskou a vyzbrojen tradičně květinou zašel za ní do školky přesvědčit se, zda je to pravda. Po prvním společném kině byl ubezpečen, že bezmála pětadvacetiletý objekt jeho zájmu není panna. To přirozeně potěší, zvláště je-li člověk po uši zamilovaný.

Upovídaný zmlkl

Vrcholné okamžiky dílu ovšem připravil podnikatel s plasty Vašek Pěnkava. Když mu syn Matěj konečně ukáže vyvolenou, rómskou zdravotní sestru Kamilu, neuvěřitelných devadesát vteřin v kuse mlčí. Na to, že do té doby v podstatě neustále plácal a v seriálu je za troubu, je to výkon vpravdě úctyhodný.

Naopak Ina Blažejová prohodila hned několik rozvitých vět a zarytý mlčoch a bezbranný nesympaťák MUDr. Novosad přidal ke třem dosavadním dvě nové (lze-li to tak brát): "Ahoj. To je ňákej vtip, ne?"

Moudrost dílu? Nechme Blažeje tentokrát stranou (ač řekl minimálně dvě) a vypíchněme tu sestry Máši. Svému oblíbenci MUDr. Machovcovi praví: "Jste jenom odpovědný, a to někdy bolí. Takového doktora Novosada nebolí nikdy nic, to mi věřte."

Co jí ten chlap, k čertu, udělal?