Kraussová vyrůstala na Long Islandu, odkud se ale přestěhovala do centra New Yorku. Tam se odehrává i děj obou jejích románů. Ve třinácti letech četla Portnoyův komplex od Philipa Rotha, což jí údajně pomohlo zformulovat vlastní názor na literaturu obecně. Začínala s psaním poezie, záhy se však přeorientovala na prózu. Prvotinu Muž vejde do pokoje vydala v roce 2002, o dva roky později vyšla kniha Dějiny lásky (česky 2006). Kraussová je v USA spolu se svým manželem, prozaikem Jonathanem Safranem Foerou, řazena kritikou mezi nejvýraznější mladé spisovatele.

Co se stane, když se vám posledních dvacet let vymaže z paměti? Může dospělý člověk žít bez vzpomínek? Hlavní postava románu Muž vejde do pokoje, mladý profesor literatury Samson, ztratí po operaci mozku paměť. Spolu se zhoubnou tkání mu lékaři odstraní záznam všeho, co zažil od dvanáctých narozenin do současnosti. Zbaví se tak zodpovědnosti, jež je s pamětí spojená, ale také jakékoli identity.

Z nemocnice se vrátí do života, který není schopen vnímat jako vlastní. Nedokáže navázat na svou předchozí existenci a postupně se utápí v pochybnostech a zklamání. Pro Samsonovu ženu se však situace stane ještě tíživější. Osvobodí ji, až když pochopí, že cesta zpět nevede.

Sporné pokusy psychiatrie

Oba hrdinové se vyrovnávají s pocitem velké ztráty, který si uchovávají hluboko v sobě. Paměť tak sice člověku umožňuje, aby se definoval pomocí svých zvyklostí, ale zároveň jej trýzní. Ztráta totiž ve vzpomínkách zůstává stále živá. Skrze ni se prohlubuje frustrace plynoucí z deziluze či vykořeněnosti.

Pravě ta nakonec přiměje Samsona, aby se zapojil do pochybných experimentů s lidskou myslí.  
Autorka se věnuje několika tématům najednou. Nutno konstatovat, že se většinou jedná o témata ryze populární. Rozebírá mezilidské vztahy, hledání identity nebo otázky zodpovědnosti vůči sobě i okolí. Zároveň se zaměřuje na etickou stránku pokusů v oblasti psychiatrie. Její názory působí zasvěceně a mohou být leckdy inspirující. Příběh potom vyznívá konzistentně, přestože se autorka nevyhnula několika logickým zaškobrtnutím. Román mohu celkově doporučit i poměrně náročnému čtenáři.

Nicole Kraussová: Muž vejde do pokoje
Argo, překlad Simona Javůrková, 268 stran, 279 Kč