Jaroslav Moučka se narodil ve Studené u Telče v roce 1923. Začínal mezi ochotníky a postupně se dostal do Národního divadla a do Divadla na Vinohradech.

Video

Nejslavnější role Jaroslava Moučky. Stream.cz

Od padesátých let odehrál v divadle neuvěřitelné množství rolí, uvádí se kolem 150. Hrál mimo jiné v Janu Husovi či Revizorovi. Stejně tak ztvárnil desítky rolí ve filmech a seriálech, z nichž nejslavnější je asi čert Trepifajksl z filmu Dalskabáty, hříšná ves. Hrál i v trezorovém filmu Ucho s Jiřinou Bohdalovou.

Z filmu Čtyři vraždy stačí drahoušku (J. Moučka vpravo)

Z filmu Čtyři vraždy stačí drahoušku (J. Moučka vpravo)

FOTO: ČTK

Často se objevoval v detektivkách (Vrah skrývá tvář, Na kolejích čeká vrah). Z dalších slavných titulů jmenujme třeba snímky Dařbuján a Pandrhola, Smrt si říká Engelchen, Atentát, Markéta Lazarová, Pěnička a paraplíčko a Parta Hic nebo ve filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku.

Z natáčení Velké filmové loupeže (J. Moučka vpravo)

Z natáčení Velké filmové loupeže (J. Moučka vpravo)

FOTO: Kuděla Jan, ČTK

Velmi známé jsou jeho seriálové role (Nemocnice na kraji města, 30 případů majora Zemana, Chlapci a chlapi, Panoptikum města pražského, Zlá krev, Synové a dcery Jakuba Skláře, Okres na severu, Dnes v jednom domě).

Jaroslav Moučka

Jaroslav Moučka

FOTO: Michal Krumphanzl , ČTK

Moučka se velmi zajímal o politiku. Do KSČ vstoupil hned po válce, v roce 1968 se ale přidal k reformnímu křídlu. Na protest proti okupaci vojsk Varšavské smlouvy dokonce vystoupil z komunistické strany. Jeho bratr Milan byl v padesátých letech vyšetřovatel StB, mimo jiné byl vedoucím vyšetřovatelů v procesu s Miladou Horákovou. Když se o tom Jaroslav dozvěděl, přestal s bratrem mluvit. "Bylo to těžké životní rozhodnutí, odvrhnout bratra, kterého jsem měl rád," vzpomínal později.

Během normalizace tak dostával méně hereckých příležitostí. V roce 1977 však dostal nabídku na návrat do strany s tím, že pokud odmítne, bude odsunut definitivně na vedlejší kolej. Moučka přijal a krátce poté byl "odměněn" titulem zasloužilého umělce a především hlavní rolí v propagandistickém televizním seriálu Okres na severu. Jeho poctivý a spravedlivý tajemník okresního výboru KSČ, napsaný zkušeným scenáristou Jaroslavem Dietlem.

Jaroslav Moučka v roce 1988

Jaroslav Moučka v roce 1988

FOTO: Kouba Karel, ČTK

Naposledy se objevil v pohádce Čert ví proč z roku 1998.

Herec trpěl Parkinsonovou chorobou a rakovinou tlustého střeva. Jeho stav se v posledních dnech zhoršil. Poslední rozloučení proběhne v úzkém rodinném kruhu na paloučku, kde bude rozptýlen jeho popel. Datum rodina nesdělila.