Stephen King: Noční směna    Příznivci amerického spisovatele Stephena Kinga dobře vědí, že tento autor nevyniká jen romány jako jsou Osvícení, To, Misery nebo Carrie, ale že je i skvělým povídkářem. Ve dvaceti příbězích sbírky Noční směna to dokazuje s opravdovou virtuozitou.

Podle povídky Děti kukuřice byly natočeny dokonce dva filmové díly. V dalších povídkách zase King vzdává poctu svému velkému předchůdci H. P. Lovecraftovi či se vrací k tématům svých románů. Vydejte se s nekorunovaným králem světového hororu na cestu nejtemnějšími zákoutími lidské duše…

Beta, překlad Ivan Němeček, Pavel Medek, 352 str., váz., 289 Kč

 

 

Tom Robbins: P jako pivo    Představitel americké literární alternativy Tom Robbins ve své knížce P jako pivo zavede mladé i starší čtenáře až na hranice skutečnosti, kterou dovedou děti tak dobře přetvářet, ale hlavně do světa těch nejvlastnějších významů, které v sobě nese pořádné, vychlazené piviště.

Bylo nebylo, na jedné planetě konzumovali obyvatelé sto čtyřicet miliard litrů piva ročně. A mezi těmi, kterým všechno to bublání, krkání a pěnění tím či oním způsobem zasáhlo do života, byla i jedna chytrá, okatá dobrodružka - předškolačka Gracie, její roztržitá máma, táta necita a nonkonformní strýček; a taky pohádková vetřelkyně, která nejde pro ránu daleko.

Argo, překlad Michala Marková, 184 str., váz., 248 Kč

 

 

Virginia Woolfová: Orlando    Román Virginie Woolfové Orlando je literárním putováním napříč staletími, kde historie splývá s fikcí v typicky impresionistickém a humorném podání.

Autorka v tomto románu podává životopis Orlanda, syna anglického šlechtice vysokého postavení z doby královny Alžběty I. Kromě skutečnosti, že je to životopis fiktivní, má ještě jiné zvláštnosti. Orlandův (či Orlandin) život ubíhá v „normálním" čase asi od šestnácti do třiceti let věku. Postava si pak svoje stáří víceméně podrží po celý zbytek románu, kde se postupně střídají jednotlivé historické epochy až do roku 1928.

Odeon, překlad Kateřina Hilská, 192 str., váz., 229 Kč

 

 

Neil Gaiman, Jill Thompson: Sandman: Krátké životy    Krátké životy je nejepičtější příběh z celé Sandmanovské série. Je to příběh o ztrátě, o pracném hledání, o neúprosnosti změny a o důležitosti paměti a zapomínání.

Jeden z božské rodiny zmizel a jeho obraz v galerii zeje už tři sta let prázdnotou. Nikomu to nevadí, nikdo ho nehledá. Nejmladší z Věčných, šílená sestra Delirium, se rozhodne vydat po stopách dávno ztraceného bratra. A jediný, kdo je ochotný jí doprovodit, je melancholicky cynický bratr Sandman, který celý výlet bere jen jako únik před depresí z rozpadlého vztahu.

Crew, překlad Viktor Janiš, 256 str., brož., 499 Kč

 

 

Zdeněk Šmíd: Starci na Aljašce aneb Proč bychom se nezmrazili    V nejnovějším humoristickém cestopisu se s autorem a jeho přáteli vypravíme až na Aljašku, do drsné, ale krásné divočiny.

Putovat budeme neposkvrněnou přírodou, romantickým krajem zlatokopů a lovců kožešin. Uvidíme spoustu divokých zvířat, prožijeme řadu dobrodružství s místními obyvateli, na vlastní oči spatříme slavnou řeku Yukon, navštívíme Dawson City a další zajímavá místa.

Olympia, 240 str., váz., 249 Kč