Podle tradice La Scala zahajuje sezónu vždy na svátek svatého Ambrože, patrona Milána.

Carmen byla původně rockerka

Pětadvacetiletá Rachvelishviliová debutovala na jevišti La Scaly jako bojovná, nezávislá Carmen. Rodačka z Tbilisi italským médiím řekla, že původně dávala přednost rocku, ale pak se rozhodla pro klasickou hudbu.

Dirigent Barenboim nedávno vyprávěl, jak se Rachvelishviliová účastnila zkoušek, kde se ucházela o vedlejší roli Mercedes. Tu prý si uvědomil: "Jakápak Mercedes? Ona je naše Carmen. Studovala s vynikajícím zaujetím a velkou disciplínou, prokázala, že má nejen hlas a temperament, ale také k roli přistupuje velmi seriózně."

Režisérka je známá svou avantgardou

Carmen v La Scale je nastudována v originále, ve francouzštině. Režii představení držela Emma Danteová, známá v Itálii svým avantgardním přístupem.

Toreadora Escamilla zpívá uruguayský barytonista Erwin Schrott a sopranistka Adriana Damatová se představí jako Micaëla.

Carmen byla přenášena živě do mnoha kin v Evropě i Spojených státech. V České republice ji přenášely pražský multiplex Slovanský dům a brněnský Špalíček, na Slovensku Palace Cinemas v Bratislavě.

Hudebníci La Scaly oznámili, že před představením budou držet minutu ticha za ty, které světová hospodářská krize připravila o zaměstnání.