Autor knihy Vlk samotář Timothy P. Mulligan je archivář specializovaný na záznamy americké armády a válečného námořnictva a na ukořistěné německé dokumenty 2. světové války. S mimořádnou pečlivostí se pustil do portrétu nacistického hrdiny, který byl vším možným, ale ne symbolem německého nacionálněsocialistického státu.

Pravda, sám Hitler mu věnoval dubové ratolesti k Rytířskému kříži Železného kříže, jeho konflikty s gestapem, kdy se zastal svých známých, nebo střety s SS během pobytu na pevnině však dokreslují svéráznou osobnost rodáka z německého Thornu, nyní polské Toruně.

Na příkladu Henkeho smrti, mající blízko k sebevraždě z obavy vydání do Británie, které se však nemělo konat, ukazuje autor absurditu války.

Mulligan kreslí portrét mimořádné postavy ponorkového loďstva, zároveň se pokusil o širší obraz Dönitzova válečného námořnictva. Půvab má srovnání hodin věnovaných výuce důstojníků ponorkového loďstva nacistického Německa a tehdejších USA. Cenné jsou rovněž charakteristiky věku i profesí námořníků ponorek svědčící o tom, jak chvatně byly stavěny. S odstupem let je třeba říci, že jde o mimořádný počin pro poznání doby i námořní války.