Zombieland je postaven na léta osvědčeném receptu zvrhlých humoristů počínaje Tarantinem a konče kdovíkým. Nesmyslné, do krajnosti hnané a směšné násilí se smíchá s citacemi, aluzemi na pop-kulturu a občas nějakým tím moudrem. Když k tomu seženete dobré herce, kteří dodají hláškám šťávu svým zjevem nebo způsobem vyjadřování, je skoro vyhráno.

Protagonisty filmu jsou hezká dvacítka Krista (Emma Stone) s malou sestrou, mladý geek (Jesse Eisenberg), který pochopitelně musí o Kristu usilovat, a nakonec ten, kdo dodává nejvíc humoru, starý ostřílený sprosťák Tallahassee (vynikající Woody Harrelson).

Ještě pás a rychle pryč...

Ještě pás a rychle pryč...

FOTO: Sony pictures

Stačí vidět úvodních pět minut, kdy jsou zpomaleně masakrováni zombíci za vtipného hudebního doprovodu (For Whom the Bell Tolls od skupiny Metallica) a v podstatě už víte, co bude hodinu a půl následovat. 

Zabíjení omrzí, zůstane humor

Fleischerovi se skoro vše povedlo (scénář, casting, soundtrack), i když o dokonalou komedii nejde. Romantické vycpávky mezi střílením zombií působí nemístně a zabíjení brzy omrzí. Útěchou zůstává inteligentní humor. Naštěstí je ho dost. 

Pokud se divák trochu orientuje v amerických reáliích, baví se velmi slušně. Třeba když Woody najde opuštěný Hummer plný samopalů a pušek a prohodí "díky bohu za jižanský burany", nebo reaguje na fakt, že dvanáctiletá holka nezná Billa Murraye: "Ty nevíš, kdo je Bill Murray? Dítěti jsem ještě nikdy pěstí nedal..."

Zombie běží proti pálce Woodyho Harrelsona.

Zombie proti pálce Woodyho Harrelsona

FOTO: Sony pictures

Nejsilnější část scénáře přichází, když se objeví skutečný Bill Murray, dojde na parodii Krotitelů duchů a mladý lovec zombií nebohého herce omylem zastřelí. Dojemné loučení s odcházející legendou výborně shodí dialog s mladší sestrou: "Litujete něčeho v životě?" "Filmu Garfield".   

Později ale humornost dialogů mírně klesá a mravoučné řeči o rodině dopadají v daném kontextu tak nějak mimo mísu. Protože jde o americký film, na konci se samozřejmě ukáže, že celou dobu šlo vlastně o starý dobrý příběh zrání chlapce v muže. Nesmělý geek se osmělí, dospěje a získá hezkou princeznu. Klišé se nažere a sranda zůstane celá. Tedy skoro celá.

Celkové hodnocení: 70 %