Ředitel projektu Karel Strachota řekl v pondělí novinářům, že letošní ročník byl právě zahájen. „Letos jsme se více věnovali holocaustu, chtěli jsme reagovat na nárůst neonacismu,“ uvedl.

Do Příběhů bezpráví se letos více zapojilo i ministerstvo školství. Ministryně Miroslava Kopicová řekla, že „je nesmírně důležité učit děti moderní dějiny“ a ví, „jak těžké to pro učitele je.“ Jedna z pedagožek, která filmy využívá při výuce, doplnila, že není pravda, že učitelé o výklad moderních dějin nemají zájem. Často se ale stává, že to jednoduše nestihnou.

Mládež toho ví více, než se traduje

Přesto prý má dnešní mládež mnohem lepší znalosti o moderních dějinách, než mají starší občané, kteří studovali za komunismu.

Příběhy bezpráví nejsou jen jednorázovou akcí, dlouhodobě nabízejí školám dokumentární i hrané filmy, vztahující se k našim dějinám. Nabídky využívá více než tisíc škol.

Letos jsou v nabídce třeba snímky Hitler, Stalin a já (Helena Třeštíková), Holocaust III - za hradbou ghett (Milan Maryška a Petr Jančárek), O zlém snu (Pavel Štingl), Ó ty černý ptáčku (Břetislav Rychlík) a Sedm světel (Olga Sommerová).

Současně vychází i knižní publikace Adama Drdy Příběhy bezpráví - příběhy vzdoru.