Pomáhat jim v to má i známý herec Tomáš Töpfer, ředitel pražského Divadla Na Fidlovačce. "Bude odborným konzultantem. Má zkušenosti s takovým převodem divadla na jinou právní formu," informoval Právo náměstek karlovarského primátora Jiří Dietz (ČSSD)."Ke změně právní subjektivity divadlo by mělo dojít k 1. červenci příštího roku, anebo k 1. lednu roku 2005," řekl dále Dietz.

Dodal, že i po této přeměně by divadlo mělo dostávat od města pravidelné příspěvky na provoz a činnost ve srovnatelné výši jako nyní. "Pro příští rok návrh rozpočtu počítá s částkou 23 miliónů korun. Je předpoklad, že by divadlo získávalo další tři roky stejně vysokou částku," řekl Dietz.

Změnou právní formy by divadlo řídila správní rada sestavená s divadelních odborníků, kontrolována by byla dozorčí radou složenou především z městských zastupitelů. "Tím by divadlo získalo mnohem větší samostatnost a nebylo by tolik závislé na rozhodnutí městské rady," podotkl Dietz. Podle něho by se tímto krokem zlepšil i přístup sponzorů, kteří nejsou financování příspěvkových organizací příliš nakloněni.

Do konce listopadu chtějí znát radní také jméno nového ředitele Městského divadla v Karlových Varech.

Archa samostatně od prosince

Po Činoherním klubu a Semaforu přechází na samostatné hospodaření i pražské Divadlo Archa. Rada hl. m. Prahy na svém úterním zasedání projednala, že od začátku prosince bude Archa nadále fungovat nikoli jako příspěvková organizace, ale obecně prospěšná společnost. Až do roku 2007 zároveň přidělila nové o.p.s. čtyřletý grant ve výši dosavadní dotace, tj. necelých 20. mil. ročně.

Archy je poslední ze tří pražských divadel, jež se jako první v loňském roce odhodlaly k samostatnosti. Zpoždění transformace Archy způsobily loňské povodně, při nichž bylo divadlo do výšky 4,5 m zatopeno a jeho prostory zničeny.

Další městskou scénou, která se chystá osamostatnit, je Dejvické divadlo. Jeho dosavadní provozovatel, městská část Praha 6, plánuje od července 2004 proměnu Dejvického divadla v obecně prospěšnou společnost. Na provoz Dejvického divadla dává městská část ročně 15 milionů, jež by měl divadlu nadále zajistit rovněž čtyřletý grant. Transformace by měla  divadlům umožnit větší volnost rozhodování jak v ekonomické, tak i umělecké oblasti.