Urban je virtuózní zápletkář, vtáhne čtenáře do své hry s lehkostí nejen v tomto kraji vzácnou, příběh s tajemstvím se mu po stránkách rozletí s elánem rozzuřených vos.

A hraje-li si autor s historií, s magií, oživí-li Fulcanelliho spis Tajemství katedrál, namíchá-li odvážnou směs z gotiky, Danta, prerafaelitů a secese a taky se současnými citlivými tématy, katolíky nešetří, no kdo by odolal.

Ponecháme-li stranou nepopiratelné anglosaské inspirace od Wildových Canterburských povídek po třeba Mastersovu Spoonriverskou antologii a zůstaneme doma, je Stín katedrály z Urbanových dosavadních knih snad nejblíže tvorbě autora romanet, Jakuba Arbese. Trochu detektivka, trochu horor, úkazy nadpřirozené, posléze alespoň z části vysvětlitelné.

Podivné věci v chrámu

V prvním křesťanském chrámu země se dějí věci podivné, nepřístojné: nejprve useknutá ruka a vzápětí nalezen mrtev i její bývalý majitel - kněz v tomto božím stánku, vraždy přibývají, posvátnými místy se i prase proběhne. Policie vyšetřuje, za jejího hlavního zástupce autor vybral mladou kriminalistku s pestrou minulostí, partnerem i protihráčem je jí kunsthistorik a kunstobchodník, zároveň hlavní podezřelý.

Urban je nechává vyprávět na střídačku, jednou ona, jednou on, on spisovně, ona obecnou, hodně ledabylou češtinou. V tomhle mixu však Urban zachovává barvitý popis i preciznost hodné Ladislava Fukse, ironizuje svého hrdinu po dobou se zvyky agenta FBI Dalea Coopera, který svého času přijel do městečka Twin Peaks, aby zjistil, kdo zabil Lauru Palmerovou...

Zbytečně kvapné rozuzlení

Úplný výčet Urbanových hříček, schválností a oživujících citací bych asi podat nedokázal. Urban je dobrý vypravěč a umný rekvizitář. Jenomže... Jenomže: to, co platí téměř do posledních stran, se v závěru ztratí. Jakoby autora rozehraný příběh přestal zajímat, jako by se jej chtěl už už zbavit, rozběhne se ke kvapnému rozuzlení, z romaneta někam do grotesky, do jakési crazy akce, s rozpaky to pojmenovávám, konec tu je, ale takový divný, jako by ani nebyl, nebo snad byl, ale z jiné knihy, od jiného autora. Od první věty je však Urbanova kniha čtenářskou radostí, těch pár posledních vět ji nezkalí. A tak doporučuji. S ukázkou:

Miloš Urban: Stín katedrály
Božská krimikomedie
Argo ilustrace Pavel Růt 280 stran, cena neuvedena