Film, který měl režírovat slavný Joe Wright (má na kontě např. oceňované Pokání), měl zachytit atmosféru posledních dnů rozpadajícího se britského impéria. Krátce po druhé světové válce se Indie dočkala samostatnosti a prvním premiérem obrovské země s léta neřešenými sociálními problémy se stal právě Néhrú, který prosazoval parlamentní demokracii a sekularismus.

V příběhu vystupuje poslední britský místokrál v Indii Lord Mountbatten a jeho žena Edwina, která se podle literární předlohy zapletla s Néhrúem. Tu měla hrát Cate Blanchettová.

Žádné intimnosti

Američané ale neuvážili, že to indickou vládu rozzlobí. "Žádné scény fyzické intimnosti mezi Néhrúem a Lady Mountbatten," varovala vláda.   

Scénář je založen na knize Indické léto: Tajná historie konce impéria od Alexe von Tunzelmanna, kterou BBC označuje za literaturu faktu, nikoliv beletrii.

Režisér Joe Wright potvrdil listu Variety, že mezi producenty a Indy vládly spory. "Zasekli jsme se na tom," přiznal, "indická vláda chtěla, abychom se té love story nevěnovali, zatímco studio chtělo víc love story."

Wright a Blanchettová ale neházejí flintu do žita, prý s projektem nadále budou počítat a uvidí, jestli se v budoucnu změní situace.