Osmnáct filmů mistra českého dokumentu Jana Špáty - digitálně zrestaurovaných a přepsaných do HD formátu - bude v listopadu dostupných na čtyřech DVD Jan Špáta - 18 dokumentárních filmů klasika české kinematografie.

Výběr nejvýznámějších filmů ze Špátovy tvorby zahrnuje například snímky Respice finem, Hallo Satchmo, Variace na téma Gustava Mahlera, Mezi světlem a tmou a Atletické variace nebo Největší přání.

Snímky jdou do kin i na festival v Jihlavě

Pět filmů z této unikátní kolekce pod názvem Restaurované filmy Jana Špáty uvede společnost Aerofilms do kin premiérou v Divadle Archa 2. listopadu. Dokumenty Největší přání 2 a Máňa uvidí už 31. října od 14 hodin publikum na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Organizátoři festivalu sáhli po Největším přání s ohledem na fakt, že je tomu právě dvacet let, co byl natočen. Natáčení a film končí 17. listopadu 1989, což ve výsledku nabízí zajímavé srovnání se současností.

Největší přání končí demonstrací na Národní třídě

„Táta natočil v roce 1989 celovečerní film Největší přání. Je založený na anketní otázce, jaké je vaše největší přání? Je o mladých lidech, o jejich hodnotách, o přístupu k tehdejší společnosti a politice, o touze po svobodě a lásce. Film končí listopadovou demonstrací na Národní třídě. Když táta tenhle film natáčel, bylo mi pět let. Myslím si, že by měl být dnes součástí výuky na základních a středních školách,“ řekla Olga Špátová, která právě tento dokument řadí mezi své nejoblíbenější mezi sto sedmi autorskými filmy svého otce.

Dokumenty nahlížejí do české duše a povahy

Špátovy filmy nabízejí jedinečný pohled do české duše a povahy, a tím i možnost k dokonalé sebereflexi každému, kdo je ochoten o sobě přemýšlet.

„Vždycky znovu obdivuju Špátovu kameru, jeho dokumentaristické vidění. Dokumentární kamera je zvláštní disciplína, která nespočívá v umění vytvářet krásné obrazy, ale vnímat skutečnost za pochodu. Reagovat na ni, vidět to, co je pro téma objevné, co přináší poznání něčeho zatím neznámého a nepovšimnutého,“ zmínila Olga Sommerová.