"Vím, že podstupuje nějaká lékařská vyšetření. Nevím ale kde. Nemohu vám k tomu říci více," řekl advokát. V posledních dnech se svým klientem prý nemluvil.

O zdraví režiséra vyjádřil obavy také francouzský generální konzul ve Švýcarsku Jean-Luc Fauré-Tournaire, který Polanskiho v pátek ve vězení navštívil. "Jsem skutečně velmi znepokojen zdravím Polanského. V 76 letech se do vězení nechodí. Je to starý pán," řekl poté konzul.

Podobně se vyjádřil již dříve Temime. "Jeho zdravotní stav mě znepokojuje, našel jsem ho velmi skleslého, je to šestasedmdesátiletý člověk," řekl advokát po návštěvě vězení 9. října.

Polanski byl ve Švýcarsku zatčen kvůli znásilnění nezletilé, jehož se měl podle amerického zatykače dopustit v USA v roce 1977. Tehdy se k pohlavnímu styku s dívkou přiznal a ještě před procesem z USA uprchl a nikdy se tam už nevrátil. Švýcaři ho na základě mezinárodního zatykače zatkli 26. září, když přijel do Curychu převzít na tamním filmovém festivalu cenu za celoživotní dílo.

Ministerstvo odmítlo Polanského pustit

Toto úterý švýcarské ministerstvo spravedlnosti odmítlo žádost advokátů o jeho propuštění a ponechalo její zvážení na soudu. Spojené státy dosud Švýcarsko o jeho vydání překvapivě nepožádaly.

Polanski se proslavil už začátkem 60. let filmem Nůž ve vodě, který natočil ještě v rodném Polsku. Později jeho slávu rozmnožily snímky natočené v USA jako Čínská čtvrť a Rosemary má děťátko a počátkem tohoto desetiletí film Pianista. Ten získal tři Oscary, pro něž si ovšem režisér do USA nejel, a Zlatou palmu v Cannes. Polanski má teď francouzské a polské občanství.