Česká televize tak pokořila své konkurenty, protože jen 13,9 procent diváků dalo přednost Volence na Nově a 4,9 procent Komisaři Rexovi na Primě.

Podobně vysokou sledovanost jako první díl Nemocnice přitom získává jen hlavní zpravodajská relace Novy, Televizní noviny, a dlouhodobě se tak drží na špičce nejsledovanějších pořadů.

Rozdělení publika

Jak zveřejnil analytik programu České televize Karel Zeman, třináctidílné volné pokračování legendárního seriálu zaujalo více ženy (sledovanost 52,3 %) než muže (sledovanost 41,0 %). Ovšem shodně u obou kategorií jde o letos nejsledovanější pořad vysílaný Českou televizí. Sledovanost první části nové Nemocnice rostla s věkem - z 23,7 % v případě 15-24letých na 60 % u seniorů od 65 let výše.

Překvapivě rostla sledovanost s výší dosaženého vzdělání. Zatímco u diváků se základním vzděláním činila 38,4 %, u vysokoškolsky vzdělaných 57,3 %.

Poslední díl z původní série vyhledalo 31 % diváků nad 15 let, což představuje 2,6 miliónu lidí.  

Ráno zasypaly televizi ohlasy na první díl. Kdo se do ČT nedovolal, vypovídal se na jejich internetových stránkách. Na webových stránkách ČT se i včera diváci pokoušeli vypátrat, jak to všechno bude dál, někteří kvůli tomu volali i do tiskového oddělení.

"Jsou zvědaví, jak se to vyvine. Od pondělka to nepřestává. Dokonce jsme museli vyvěsit na internet upozornění, že děj dalších dílů zveřejníme, ale později," sdělila Právu vedoucí tiskového oddělení Bohuslava Holubová.

Nebezpečí pro konkurenci

Čísla jsou varující pro konkurenci. Pokud si 77 diváků ze sta vybralo volné pokračování Dietlovy legendy, budou sledovat následující díly i mnozí z těch, které ten první zklamal. Co kdyby to přece jen stálo za to...

Následujících dvanáct týdnů nemají Nova s Primou moc šancí, aby diváky něčím zvlášť zaujaly. Větší šílenství totiž řadu let nedokázala vyvolat žádná celoplošná televize. V pondělí po 20 hodině se dokonce usadilo u obrazovky mnohem víc lidí než obvykle. Velikost publika přesáhla pět miliónů dospělých, což je vrchol, který nastává výjimečně, zpravidla jednou do roka. Od Vánoc do Silvestra. Například v pátek po osmé se dívalo na televizi jen 3,5 miliónů lidí, v neděli 4,5 miliónu.

Pondělní večery se tedy nejspíš bojovat nebude. Nejsledovanější televize, Nova, vysílá v tutéž dobu zábavný pořad Volenka, který už delší čas sledovala tak tak čtvrtina diváků. Vrátil se doktor Blažej a Volenka sletěla na polovinu. Komisař Rex, který kdysi lámal rekordy, z 15 - 20 procent klesl na 5 %. Porážka je to sice veliká, ale nepříliš bolestná. Ze seriálu beztak už Prima vytěžila, co mohla. A to několikrát.

Konkurenci proto nezbyde nic jiného, než si hojit rány v jiné dny, se ztracenými pondělky se smířit a doufat, že i ony dokážou prodat vlastní seriály stejně dobře. Nova ho plánuje odvysílat příští podzim, Prima ho ohlásila už na jaro.