"Patrick Swayze dnes odešel v klidu s rodinou po svém boku poté, co posledních dvacet měsíců čelil své nemoci," stojí v prohlášení Wolfové. Žádné další podrobnosti neuvedla. 

Herec proslavený filmem Hříšný tanec a také televizním seriálem Sever a Jih o nemoci věděl od loňského roku. Jeho lékař George Fisher na začátku března 2008 uvedl, že Swayze má rakovinu slinivky. Přesto herec pokračoval v práci. Natáčel televizní seriál The Beast o veteránovi FBI. Roli přijal ještě předtím, než se dozvěděl o smrtelné nemoci a práce na seriálu ho plně vytížila. Občas musel být na place dvanáct hodin.

Hvězda Patricka Swayzeho na hollywoodském chodníku slávy se plní květinami. Zdroj: Reuters/Stream.cz

O práci na seriálu řekl, že hlavní postava tajného agenta mu sedne. "Jestliže opustím tuto zemi, chci opustit tuto zemi s tím, že budu vědět, že jsem zkusil něco vrátit a zkusil udělat něco užitečného," řekl, když letos v lednu vysvětloval, proč se rozhodl roli přijmout. "Moje práce je mým odkazem," dodal.

Spolu s manželkou připravoval knihu vzpomínek Ještě jeden tanec, která měla být i o jeho boji s nemocí.

Patrick Swayze na nedatovaném snímku

Patrick Swayze na nedatovaném snímku

FOTO: Reuters

V lednu Swayze připustil, že mu zbývají nanejvýš dva roky života, ale odmítl, že by byl blízko smrti. Reportérce Barbaře Walterové tehdy řekl: "Jestli umírám? Jestli jsem na smrtelné posteli? Jestli říkám lidem sbohem? V žádném případě ne. Sním o budoucnosti, o budoucnosti dlouhého a zdravého života, nežiju ve stínu rakoviny, ale ve světle." 

V rozhovoru pro americkou televizi tehdy přiznal, že je vystrašen a prochází peklem.

Rakovinu slinivky přežije jen pět procent pacientů.

Swayze, který se narodil 18. srpna 1952 v Texasu, na sebe v osmdesátých letech upozornil v několika vedlejších rolích, mimo jiné v Coppolově snímku Outsiders a v Rudém úsvitu. Prosadil se v roce 1987 ve filmu Hříšný tanec, kde mu byla partnerkou Jennifer Greyová. K tanci měl blízko, jeho matka vedla houstonský balet. Své taneční kvality prokázal i v broadwayském provedení Pomády. V kariéře tanečníka mu zabránilo staré zranění z fotbalu, protože druhou láskou herce byl sport.

V roce 1991 hrál Swayze v Duchovi, který získal dva Oscary. Jeden byl za scénář, druhý dostala Whoopi Goldbergová za vedlejší roli média.

Patrick Swayze

Patrick Swayze

FOTO: Mario Anzuoni/Files , Reuters

Patrick Swayze v květnu 2008

Patrick Swayze v květnu 2008

FOTO: Reuters