Při posledním turné s hudební skupinou Genesis si Collins poranil krční obratel a od té doby má snížený cit v rukách. Neznamená to však konec jeho hudební kariéry.

"Ani po úspěšné operaci zad stále nefungují moje ruce normálně. Snad se to tak do roka spraví, ale prozatím nemůžu hrát ani na bicí, ani na klavír," konstatoval držitel Grammy, Oscara a dalších prestižních ocenění.

Hrál i při bolesti

Zraněný Collins pokračoval s hraním, i když mu to způsobovalo bolest; poškodil si tak i míchu.
"Moje 'postižení' ani přestávka ve hře nepředstavují nic dramatického. Nepropadám zoufalství, to se prostě někdy v životě stává."

Osmapadesátiletý Collins patří k nejúspěšnějším hudebníkům současnosti. Na bubny začal hrát již v pěti letech. Nikdy se nenaučil noty, hraje podle systému, který si vymyslel on sám.

Svou profesionální kariéru začal jako bubeník v rockové skupině Flaming Youth, poté se stal členem mnohem slavnější skupiny Genesis a posléze jejím lídrem. Zároveň zahájil sólovou kariéru; prodalo se více než 100 miliónů jeho sólových nahrávek.

Jeho písně se nejčastěji týkají ztracené lásky, mezi nejznámější hity patří Another Day in Paradise, In the Air Tonight, Mama, Throwing It All Away, Domino nebo Invisible Touch. V červnu 2007 koncertoval Phil Collins se skupinou Genesis i v Praze.