Dosud měli členové oscarové akademie možnost zaškrtnout jeden film jako nejlepší, nyní ale bude proces složitější.

Jak vysvětlil prezident akademie Tom Sherak, volitelé budou místo toho, aby zaškrtli jeden film, hodnotit postupně deset nominovaných a určí pořadí: nejlepší, druhý nejlepší, třetí nejlepší a tak dále. To umožní mnohem přesnější a z jistého pohledu spravedlivější udělování Oscarů.

Dává to větší váhu filmům, které většina členů akademie uzná jako druhé nebo třetí nejlepší. V novém systému se může stát, že Oscara za nejlepší film roku nedostane ten snímek, který obdrží nejvíc "prvních míst", ale snímek, který většina volitelů napíše na druhé místo. Hodnocení se totiž sčítá jako body. Pokud ale film dostane od více než poloviny akademiků "první místo", pak je vítězem.

Změn je více 

V červnu 2009 Oscary ohlásily jinou změnu týkající se hudebních Oscarů. Podle nových pravidel by musela konkrétní skladba dosáhnout určitého minimálního počtu bodů od členů akademie, aby měla šanci na Oscara. Pokud by se stalo, že v daném roce žádná dost nezaujme, hudební Oscary se nebudou udělovat.

"Snažíme se zlepšit kvalitu," řekl BBC skladatel Bruce Broughton, který vede hudební oddělení oscarové akademie. "Hodně se mluví o dnešních písničkách ve filmech, o tom, že ve srovnání s těmi v minulosti nejsou zapamatovatelné," dodal.

Další změnou je vyjmutí čestných Oscarů z hlavního večera a jejich samostatné vyhlašování.

Oscary se udělují v USA od roku 1929. Forma ceremonie a počet kategorií se v průběhu let neustále měnily. Od roku 1953 se konají pravidelné televizní přenosy.