Festival zahájí 18. října v Praze Američan Steve White, který vystupuje sám, přestože na jeho nahrávkách slyšíme současně perkuse, foukací harmoniku a kytaru. Výtečný muzikant a také zpěvák hraje na všechno - rukama i nohama. Jeho vláčné folk-bluesové skladby jsou plné melancholie i náročných kytarových sól.

Guitar Superstar v Praze

Do Prahy se s akustickou kytarou vrátí také Vicki Genfanová, která si ráda pohrává s nečekanými rytmickými zvraty a zvuk strun doplňuje svým slap-tapem (plácání-klepání). Píše si vlastní skladby a výborně zpívá. Preferuje sice jazz a funk, ale také předělává známé hity (např. Beatles).

Respekt si vydobyla na festivalech The International Montreal Jazz Festival, Germany’s Open Strings Guitar Festival a Italy’s Soave Guitar Festival. V roce 2008 jako první žena v historii získala titul Guitar Superstar, který každoročně uděluje americký časopis Guitar Player nejzajímavějšímu interpretovi na světě.

Letos zahraje spolu s Jennifer Battenovou. Ta si vyzkoušela rock, metal, fusion i funk. Hrála v mnoha různých kapelách a dlouhodobě spolupracovala s Michaelem Jacksonem, který si ji vybral mezi stovkami kytaristů pro svou Bad Tour. Později ho doprovázela také na celosvětových tour Dangerous (1993) a HIStory (1997). Kromě toho hrála ve skupině Jeffa Becka.

"Spojení s Jennifer Batten, která je známá svým zcela originálním přístupem k elektrické kytaře, s sebou nese příslib skutečného hudebního zážitku,“ říká za pořadatele Stanislav Barek. „Společně zatím odehrály pouze několik koncertů v USA, ale reakce diváků i kritiky jen potvrzují naše velká očekávání.“

Gambetta, -123 minut, Jirmal

Za zmínku stojí i italský kytarový virtuóz Beppe Gambetta, v jehož tvorbě se mísí blues, country a italská tradice. Vystoupí se dvěma českými formacemi, -123 minut v čele se Zdeňkem Bínou, který patří mezi nejoriginálnější české kytaristy současnosti, a skupinou L'arrache-coeur.

Dále vystoupí nestor české akustické kytary, pedagog Jiří Jirmal, kytarista a profesor AMU v Praze Milan Zelenka a Rakušan Matthias Loibner, který hraje na na niněru.

Podrobný program najdete na stránkách www.kytaranapriczanry.cz.