Při srovnání s ostatními původními inscenacemi ČT to je sledovanost nadprůměrná, což bude tentokrát pro tvůrce filmu jistě větší zadostiučinění než jindy, neboť režisér Zeno Dostál zemřel před jeho dokončením, což za něj udělali s několikaletým odstupem jeho kolegové.

Zábavný pořad Hogo Fogo s Hanou Zagorovou a Štefanem Margitou na Nově sledovalo bezmála 36 % publika a seriál Československé televize Dnes v jednom domě na Primě téměř 25 % diváků.

I stane se, že se ještě před desátou hodinou večerní objeví na obrazovkách České televize dílko, jehož název slibuje trochu šťavnaté a pikantní podívané. To je příklad nového televizního filmu Chlípník, který ČT uvádí v neděli 19. října.

Chlípník se rodil za velmi obtížných podmínek, protože byl posledním filmem režiséra Zena Dostála, který při jeho natáčení zemřel. S odstupem několika let jeho spolupracovníci roztočené dílko dokončili, aby jej mohli spatřit diváci.

Chlípník podle Maupassanta

Základem snímku je povídka Guy de Maupassanta Nestyda Morin, z něhož se v české adaptaci stal sedlák Mořina. Jemně nahozený příběh ze starých časů, kdy za odvážný přečin vůči morálním konvencím se považovala kdejaká prkotina, připomíná anekdotu. Nesmělý sedlák Mořina (Oldřich Navrátil) se vrací z města vlakem, v němž potká roztomilou, koketující dívku (nejenom) k nakousnutí Jindřišku (Kamila Špráchalová). A jen malé pokušení, malé nedorozumění spustí pořádnou kalamitu. Ještě že se do věci zapojí dva novinářští elévové, kteří pomohou. Ale znáte novináře, všechno nakonec dopadne trochu podivně.

Chlípník je velmi uctivá, pietní a laskavá adaptace, která připomene nejeden slavný český film staršího data, trochu například i menzelovsko - hrabalovské Postřižiny. Osvědčených receptů a frází, které neurazí ani nepřekvapí, je pak dílko plné. Nakonec i ten chlípník Mořina je "chlípný" tak nějak zcela očekávaným způsobem. Lukáš Vaculík si zde "po letech" opět zahrál dívkou okouzleného hošíka a předválečná doba je tu zobrazena, jak jsme již viděli mnohokrát předtím. Nejlepší z celého filmu je Jiří Strach v roli dychtivého a nešikovného novináře Plašila, ale ani ten nezabrání rozpačitému dojmu, který celý zážitek uzavírá. Je ale otázka, jak hodnotit premiérové uvedení snímku někoho, kdo už není mezi námi.

Chlípník, Česká televize (1995-2003), ČT1 19. října, 20:05, 56 minut,
Režie Zeno Dostál, kamera Emil Sirotek, scénář: Zdeňka Svěráka podle povídky Guy de Maupassanta. Hrají: Kamila Špráchalová, Oldřich Navrátil, Lukáš Vaculík, Jiří Strach. Oldřich Vlach.