Donedávna hrál titulní roli Bernhardova Divadelníka v Divadle Na zábradlí, kde hostoval i v Süsskindově monodramatu Kontrabas, se souborem Divadla v Dlouhé nastudoval jako režisér Harwoodova Garderobiéra, v němž hraje roli Sira. Loňskému i letošnímu ročníku Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě dominovala jeho inscenace Krále Leara s Janem Třískou v titulní roli. Loni jsme v Praze tleskali i jeho inscenaci Tančírny.

Huba hovoři o divadle

Na večeru ve Slovenském institutu, který fundovaně uváděla jeho ředitelka Ĺubica Krénová, byla řeč především o divadle, o přijímání a odevzdávání duchovních hodnot z generace na generaci.

Martin Huba vzpomínal na své rodiče a babičku, od nichž mnoho získal jak pro svůj profesionální, tak osobní život, na režiséra Miloše Pietora i na řadu krásných rolí, mimo jiné i na Shakespearova Hamleta. Pražský Hamlet roku 2003 Jiří Langmajer jako "host hosta" Huby prozradil, že ho s Martinem Hubou pojí nejen upřímný obdiv k jeho profesionalitě, herectví i noblese, ale především vnitřní tvůrčí pouto, posedlost, odvaha jít až na bolavou hranici odevzdávání vlastního já a touha uskutečnit neuskutečnitelné.

Noblesa je věcí ducha

Martin Huba připravil posluchačům krásný zážitek kultivovaným a moudrým vyprávěním, skromným a noblesním vystupováním. "Noblesa není věcí vnější elegance, ale ducha, kultivovanosti, kulturnosti," tvrdí Huba. "Jeviště je svatý prostor, odkud můžeme zasahovat hluboko do myslí lidí, nasměrovat jejich úhel pohledu, ovlivnit jejich hodnotový systém. V tom je pro mě kouzlo divadla," sdělil Huba, který umí vychutnat poezii a smysl každé životní chvíle.

Jako herci i režisérovi jsou mu nejbližší postavy lidí, kteří se ocitli na okraji společnosti. "Někdy jen proto, že zůstali slušnými lidmi," řekl Huba s tím, že ho zajímají důvody, proč se tak stalo a hledání naděje, že tato společenská degradace není definitivním stavem.

Martin Huba na tuzemských pódiích

Martin Huba se na českém jevišti hodlá objevovat i nadále. V Divadle v Dlouhé bude nadále hrát Harwoodova Sira, v brněnském HaDivadle zkouší inscenaci Incident podle známého amerického filmu na téma násilí. Premiéru bude mít koncem ledna příštího roku.