Herec, scénárista, režisér a recesista Bolek Polívka, který v pátek oslaví šedesátiny, se z výjimečného mima stal charakterním a jedním z nejobsazovanějších filmových herců. Věrný ale zůstává i divadlu, které hraje už od svých čtyř let.

Polívkova manéž byla na obrazovkách již v roce 1987

"Jak říkal Kopecký: Humor je ten nejlepší způsob, jak být smutný," tvrdí Polívka, jemuž je celý život inspirací klauniáda, komedie dell'arte i filmová groteska. S gustem ale také používá slova a záměrně překračuje hranice žánru, a nejen jeho.

"Dokud se publikum směje, nemůžu si pomoci. Pro trošku legrace šel bych až na okraj," vysvětluje Polívka svůj sklon k určité škodolibosti, již mnozí poznali na vlastní kůži například v Manéži, která se na obrazovkách poprvé objevila už v roce 1987.

Od roku 1993 vystupuje a režíruje v Divadle Bolka Polívky v Brně a v posledních letech hraje i na Letních shakespearovských slavnostech (letos bonvivánského rytíře Falstaffa v komedii Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela).

Divadlo hraje i doma, respektive na proslulé Farmě Bolka Polívky v Olšanech u Brna, kde chová své milované koně, provozuje restauraci U klauna a pořádá řadu akcí, včetně recesistických soutěží - například ve vrhání stínu, v chytání much či v házení flinty do žita.

Je oblíbencem Jana Hřebejka

V posledních letech ho často obsazuje režisér Jan Hřebejk (Pelíšky, Pupendo, Musíme si pomáhat, U mě dobrý), hrál též ve snímcích Tomáše Vorla Cesta z města a Skřítek i ve velkofilmu Juraje Jakubiska Bathory. K novějším divadelním představením, v nichž Polívka hraje a podílel se na nich i autorsky, patří Pro dámu na balkóně, Variace na chlast či Hvězdy nad Baltimore (o hořkém konci herce Vlasty Buriana).

V Polívkových uměleckých stopách jdou i jeho dcery z prvních dvou manželství Kamila (34), divadelní scénografka a kostýmní návrhářka, a herečka Anna (30), jejíž matkou je herečka Evelyna Steimarová a s níž Polívka mj. letos moderoval vyhlašování cen Český lev. Se současnou partnerkou Marcelou Černou (39) má Jana Boleslava (5), Františka (3) a téměř dvouletou Marianu.

Posledních několik let se Polívka objevoval v tisku i v souvislosti se soudním sporem o autorská práva na fiktivní Valašské království, který loni v říjnu definitivně prohrál. V roce 2001 Polívka zažaloval svého někdejšího spolupracovníka Tomáše Hrabiše, který založil společnost Valašské království operující v cestovním ruchu a který podle Polívky vydělával na hercově popularitě.