"Rodiče mi opakovali, že zvládnu úplně všechno. Pořád se toho držím," řekl Pierre při předávání ceny.

Román byl vybrán z poměrně krátkého seznamu adeptů ceny, mezi nimiž byla horká favoritka Monica Aliová a Kanaďanka Margaret Atwoodová.

Pierre (vlastním jménem Peter Finlay) se narodil v Austrálii, část svého života strávil v Mexiku a v současnosti žije v Irsku. Ve svém satirickém románu popisuje na příkladu školního masakru v Texasu "kulturu násilí" ve Spojených státech.

DBC Pierre podle Finlaye znamená "Dirty But Clean Peter" (ve volném překladu Čistý feťák Peter), což je narážka na jeho drogovou závislost, z níž se autor podle vlastních slov už dostal.

Finlay se přiznal, že kvůli ní léta podváděl přátele. Jednomu prodal byt a nechal si peníze, které za to utržil.

"Jestli bylo nějaké nutkání, které mne přivedlo k psaní, byla to lítost. Ta je jako raketové palivo," řekl při převzetí ceny autor. Na psaní se dal prý hlavně proto, aby mohl splatit své dluhy, protože jediná další možnost pro něj byla se pověsit, řekl při přebírání ceny.

Pokud jeho černá komedie Vernon God Little zopakuje osud loňského vítěze, knihy Life of Pi Kanaďana Yanna Martela, možná DBC Pierre splatí své dluhy dříve, než jeho věřitelé předpokládali. Martel prodal po vyhlášení loňských výsledků na 100 000 výtisků a nyní podepsal smlouvu o filmových právech.

DBC Pierre byl původně považován za outsidera, nicméně po jeho víkendovém přiznání o bouřlivém mládí se dostal do středu pozornosti. Předseda poroty udělující cenu, profesor John Carey řekl, že se porotci na letošním vítězi shodli poměrně snadno, stačila jim k tomu necelá hodina.

V minulosti Bookerovu cenu získali i autoři tak zvučných jmen jako Salman Rushdie či čerstvý držitel Nobelovy ceny J. M. Coetzee.