O Salmovský palác měla zájem soukromá společnost, která ho chtěla upravit na luxusní hotel. Podle zjištění Práva tu měl za prezidentování Václava Havla svůj ateliér i designér a architekt Bořek Šípek. Pro Správu pražského hradu nevýhodná smlouva se soukromou společností byla zrušena rozhodnutím vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Jiřího Weigla a Salmovský palác tak může být předán k užívání Národní galerii, aby sloužit české i zahraniční veřejnosti.

Salmovský palác je klasicistní trojkřídlá budova, vystavěná v letech 1800 - 1811 s použitím starších, zejména renesančních konstrukcí. Stojí v bezprostřední blízkosti Schwarzenberského paláce, který v lednu 2002 Národní galerie převzala od Ministerstva obrany České republiky. V Salmovské paláci by měla být česká gotika, v Schwarzenberském paláci české baroko.

Právu k tomu Milan Knížák řekl: "Technické zázemí by mělo být pro obě stálé umělecké sbírky společné. Oba paláce budou mít i společný moderní vchod. Vyzvali jsme světové architekty, aby se zúčastnili mezinárodní soutěže, která bude vypsána k tomuto projektu. Gotiku sem přestěhujeme z Anežského kláštera. Jak ukázaly nedávné povodně, není to pro nejcennější poklady českého a evropského umění bezpečné místo. Do Anežsky bychom přestěhovali české sochařství 19. a 20. století."

Podle Knížáka by Salmovský i Schwarzenberský palác měl být otevřen pro veřejnost v roce 2007, pokud se neobjeví nějaké nepředvídatelné okolnosti. "Současná rekonstrukce dvou objektů najednou vyjde galerii levněji," dodal ředitel Národní galerie. Podle jeho informací Salmovský palác nadále zůstane v majetku Správy Pražského hradu. "Budeme tu v pronájmu s tím, ale předpokládá se, že objekt bude po čase na galerii trvale převeden."

Podle Knížáka jsou oba paláce staticky v pořádku, ale vyžadují důkladnou rekonstrukci pro potřeby muzejní instalace. "Na tyto práce peníze máme," uvedl dále Knížák a dodal, že "pro Hradčanské náměstí nevidí lepší využití, než že se tu objeví hodnotné umělecké sbírky, které přilákají domácí zájemce i zahraniční turisty."