Smlouvu o prodloužení výpůjčky musí podle Moučkové ještě podepsat moravskokrumlovský starosta. Podle ní jde ale už jen o formalitu, ředitel galerie se starostou mluvil a ten prý s návrhem souhlasil. Krumlovský starosta přitom chtěl výpůjčku prodloužit alespoň o rok. „Co bude dál, nevíme. Čekáme na další pokyn z magistrátu, žádný ale zatím nepřišel,“ poznamenala Moučková.

Oprava Křižíkových pavilónů na Výstavišti nezačala

Radní pro kulturu Milan Richter (ODS), který o přestěhování epopeje do Prahy dlouhodobě usiluje, řekl, že Johnu Muchovi navrhl možná umístění obrazů, čeká ale na jeho vyjádření. S návrhy údajně oslovil i Muchovu nadaci. Pokud se věc do konce prázdnin nevyřeší, chce radní předložit vedení města vlastní návrh na umístění obrazů.

Jako možný výstavní prostor v Praze se už dříve zmiňovaly Křižíkovy pavilony na Výstavišti v pražských Holešovicích. Bylo by je ale potřeba rekonstruovat, aby v nich bylo stabilní klima, které obrazy potřebují. Oprava ale dosud nezačala. Situaci navíc komplikuje to, že Praha se s nájemcem Výstaviště, společností Incheba, už tři čtvrtě roku pře o dostavbu vyhořelého Průmyslového paláce.

Křižíkův pavilon není jedinou možností

Richter už před časem tvrdil, že Křižíkův pavilon není jedinou možností, o dalších návrzích ale zatím nechtěl mluvit. Dříve se uvažovalo také o stěhování do Klementina nebo o výstavbě nového výstavního sálu na Výstavišti. Byl vypracován i návrh nového pavilonu, nikdy ale nebyl realizován. Vybudování speciální galerie si přitom přál i Mucha, když cyklus Praze věnoval. Hlavní město ale tvrdí, že podmínka není závazná.

Epopej, kterou tvoří 20 obřích pláten ze slovanské historie, je v krumlovském zámku umístěna přes 45 let. Majitelem zámku je ale od roku 2004 táž společnost Incheba, které Praha pronajímá Výstaviště.