Hlavním tématem jejich filmu je už minule rozehraný motiv komunikace lidí, kteří mluví různým jazykem. Jako čtvrtá totiž přibyla půvabná mladá dáma, dvaadvacetiletá Laponka Anni-Kristina Jusová.

Komedie z konce války SSSR s Finskem

Na podzim roku čtyřiačtyřicátého, kdy válečný stav mezi Finskem a Ruskem spěje k míru a také konec 2. světové války začíná být pomaloučku na dohled, se v karelské tajze potkali Fin, Rus a Laponka a prožili spolu několik pozoruhodných dní. Na tomto základě vystavěl scenárista a režisér Rogožkin komedii sice o něco méně "srandovní" než ty předchozí, ale neméně duchaplnou, znovu svéráznou a s nádavkem folklóru a poezie v míře, která určitě nikoho nezabije.

Oba muži, vojáci v té chvíli ještě znepřátelených zemí, byli svými vlastními armádami odsouzeni k smrti. Podařilo se jim uniknout a setkali se v chatrči mladé Laponky, které navzdory světovému válečnému běsnění chybí v tomhle odlehlém koutě planety vlastně jediné: muž.

"Čtyři roky jsem neměla chlapa a teď mám najednou dva," říká s natěšeným úsměvem Anni, když si vybírá, slibuje i vyhrožuje zároveň: "Když se mi to bude líbit, budu křičet." V tu chvíli jí sice ani finský ostřelovač Veiko ani Rus Ivan slovo nerozumí, ale rozpustilost jejího výrazu je srozumitelná stejně jako apriorní nenávist sovětského vojáka k finskému "fašistovi", který si marně mele svou, že pro něj už válka, do níž ho odtáhli ze školy, definitivně skončila.

Film stojí na hereckých výkonech

Ve scénáři Kukušky (výraz, používaný ruskými vojáky pro finské ostřelovače a také pravé jméno hlavní hrdinky) se Rogožkinovi podařilo nejen vytvořit řadu vtipných slovních i situačních nedorozumění, ale také poskládat zdánlivé monology hrdinů tak, že tvoří divákovi srozumitelné a myšlenkově působivé dialogy. V režii se mohl opřít nejen o kameramana Andreje Žegalova, který dokonale využil fotogeničnost krajiny, ale především o vynikající herecké výkony všech tří hlavních představitelů.

S jedinou výhradou vůči po všech stránkách včetně délky přehnané "cestě ze záhrobí" je Kukuška jeden z těch na první pohled nenápadných filmů (většinou bývají úspěšnější na festivalech než v pokladnách kin), který ale určitě stojí za vidění.

Kukuška, Rusko 2002

Scénář a režie: Alexandr Rogožkin, Kamera: Andrej Žegalov, Hudba: Dmitrij Pavlov, Hrají: Viktor Byčkov, Ville Haapasalo, Anni-Kristina Jusová