Gott převzal vyznamenání osobně. Za Matušku, který ve věku 76 let zemřel 30. května na Floridě a byl minulý týden pohřben na pražském vyšehradském hřbitově, se ceremonie zúčastnil jeho syn Waldemar.

"Jsou to symboly hudby, symboly talentu, symboly krásných filmů a veselé, dnes již zlidovělé hudby... Oběma mistrům se podařilo stát se idoly, vzory a miláčky publika," řekl při slavnostní ceremonii v Brožíkově síni Bém. Oba se podle něj významně zasloužili o propagaci Prahy.

"Představují to nejlepší, co se zrodilo v Československu v minulém století a co naštěstí přežilo i do 21. století. Síla, velikost, sláva, kterou v srdcích nadšených diváků generovali, byla fenomenální. Oba jsou legendou československé a české populární hudby, byli Pražáci a patrioti, nedali dopustit na Prahu a šířili jí obrovskou slávu nejen doma, ale i v zahraničí. Málokdo si zaslouží ocenění tak, jako oni dva," řekl Bém.

Gott, kterého doprovázela manželka Ivana, ve svém projevu uctil památku zesnulého kolegy. "Škoda, že tento akt neprožíváme spolu s Waldemarem. Byla to naše společná cesta," uvedl. Zdůraznil, že Prahu vždy vnímal jako podporu. "Snažil jsem se Prahu reprezentovat a Praha reprezentovala mě," uvedl.

Vzpomněl také humor a ironii svého kolegy, který prý při přebírání titulu zasloužilého umělce v době totalitního režimu řekl: "No, konečně jste si na mě vzpomněli". "Mohl si to dovolit," dodal Gott, který prý svého "rivala" od mládí obdivoval a snažil se mu vyrovnat.

Gott řekl, že jej velmi potěšilo, že návrh na udělení medailí byl prý schválen jednohlasně. "Toho si velmi vážím. Jakési návrhy ocenit Karla Gotta ještě v nedávné minulosti byly 'jako strčit hlavu do vosího hnízda'. Vnímáme to, i když Waldemar in memoriam, ale věřím, že by to řekl stejně, že to bereme od města, které nám pomohlo, a naší povinností bylo dobře ho reprezentovat. Všude, kam jsem přijel, cítil jsem, že město reprezentuje nás, že to není jen v našem talentu a hlase," zdůraznil.

Gott medaili upustil


Při přebírání medaile Gott na okamžik medaili nechtěně upustil. Sklidil ale potlesk jako podporu a vyjádření sympatií obecenstva. Matuškův syn, který po odjezdu své matky Olgy do USA zůstal v Praze, převzetí ocenění nijak nekomentoval.

O udělení medailí rozhodlo pražské zastupitelstvo shodou okolností v den pohřbu Waldemara Matušky, který se konal minulý čtvrtek. Gottovi byla cena udělena u příležitosti jeho sedmdesátin, které oslaví 14. července.

Stříbrnou medaili v minulosti metropole udělila například baletnímu choreografovi Jiřímu Kyliánovi, spisovateli, dramatiku, herci a režiséru Miroslavu Horníčkovi, publicistovi a bývalému ministru kultury Pavlu Tigridovi nebo fotbalové legendě Josefu Bicanovi.