Festival United Islands se zaměřuje na kvalitní evropské novinky. „United Islands nejsou festivalem, který se opírá od jednu nebo dvě hvězdy a kde zbytek vystupujících je víceméně do počtu. Ostrovy představujeme jako evropské hudební lahůdkářství, kde mají návštěvníci možnost ochutnávat speciality, které jsou k mání jen v zemích jejich původu. Tím je v tuzemsku ojedinělý,“ vysvětluje pořadatel David Gaydečka.

Letos se hraje hodně ska a reggae (např. Yellow Umbrella, Fast Food Orchestra, Mad Manoush, Spankers). Dále se můžeme těšit např. na Raphaela Wressniga, mladého hráče na varhany Hammond, který se pohybuje v oblasti jazzu, soulu a funky. Wressnig se narodil ve Štýrském Hradci v roce 1979 a od šestnácti let se jako fanoušek starých mistrů hammodek (Jimmy Smith, Jack Mc Duff) i modernějšího Johna Medeskiho a Billy Prestona samostudiem vypracoval na uznávaného varhaníka.

Vyhraněná alternativa

Vyhraněnou alternativu přiveze skupina Orka z Faerských ostrovů. Tato kapela hraje na nástroje vytvořené z předmětů, které na ostrovní pobřeží zanesl příliv. Stala se senzací festivalu Les Trans ve francouzském Rennes, který ukončoval francouzské předsednictví EU.

Na Střeleckém ostrově můžete narazit třeba na španělsko-německo-česko-americké Noise Of Human Art a francouzského písničkáře Sammy Decostera spojujícího šanson s atmosférou desek Nicka Cavea. Na ethno scéně pobaví koncert slovenských Vrbovských Víťazů, používajících maxidudy a pětimetrovou fujaru. Romskou hudbu zastupuje maďarská zpěvačka Mitsoura nebo Alma Sala.

Pro konzervativce zahraje na Žofíně Michal Prokop, Pavel Bobek, Robert Křesťan, Ivan Hlas a Monika Načeva i bigbeatové Vítkovo kvarteto.

Veškeré podrobnosti na www.unitedislands.cz.