Opravdové kamarádství dvou mužů je něco, před čím je třeba smeknout, i když to „toho vašeho“ odvádí od mytí nádobí i romantických večeří. Když takové kamarádství chybí, jako by chlap nebyl celý. Takový pocit má alespoň Zooey, snoubenka hlavního hrdiny filmu Kámoš k pohledání. Když zjistí, že její nastávající neví, koho požádat, aby mu šel za svědka na svatbu, znervózní, jestli není nějaký divný a samozřejmě se hned svěří vlastním žvatlavým kámoškám. A protože to Peter samozřejmě „omylem“ vyslechne, začne i jemu připadat divné,  že nemá s kým zajít na pivko.

Několik pokusů najít si na bezmála stará kolena kámoše selže, chlapi kolem proti němu sice nic nemají, ale už si zvykli, že s nimi netáhne, a tak ho nezvou a do jejich volného času se nevejde. Peter, o němž i vlastní matka tvrdí, že měl vždycky blíž k děvčatům než ke klukům, začne kamaráda hledat programově, usilovně a marně. Teprve když to vzdá, potká toho pravého a začne s ním pilně kamarádit, což přinese lehký rozvrat do jeho vztahu se snoubenkou, které je teď zase divné, kam ho to pořád táhne...

Kámoš k pohledání je vystavěn přesně podle šablony běžných romantických komedií, v nichž si scenáristé absolutně nelámou hlavu tím, proč se to či ono stane, stačí konstatovat. A jak je vidět, je lhostejné, zda jde o milenecký nebo kamarádský vztah. Peter a Sydney stejně jako mnohé zamilované páry jsou bezmála jako oheň a voda: Peter slušný mladý muž v dobrém postavení, Sydney nedbale elegantní drsňák, který mluví jako stoka, neuklízí po svém psovi a nic mu není svaté.

Film se nestará o to, jak se z nich tak najednou stanou ohromní kamarádi, kteří si po vyřešení nezbytného zádrhele slíbí přátelství na život a na smrt. Přitom je docela škoda, že je děj tak nedbale nahozený – v jednotlivých scénách totiž film nepostrádá vtip, vycházející hlavně z množství trapasů, které mohou být divákům docela blízké. Humor je sice místy poněkud nadbytečně fekální, ale některé situační fórky diváci nepochybně ocení.
Paul Rudd a Jason Segel (oba hráli v komediích Kopačky a Zbouchnutá) vcelku dobře vystihují typy, pro které byli vybráni, a o mnoho víc nejde. Kámoš k pohledání určitě nepotřebuje shakespearovské herce. Nevěsta (Rashida Jonesová) je půvabná a hudba hraje...

Kámoš k pohledání, USA 2009
Režie: John Hamburg, Hrají: Paul Rudd, Jason Segel, Rashida Jonesová, Jon Favreau