„Obraz jsem vydražil pro svého přítele, který už dříve emigroval do USA a už Toyen ve sbírce má. Byl jsem připravený jít až na patnáct miliónů. Myslel jsem, že cena bude vyšší. Ile de Sein zřejmě zůstane v Čechách, protože známý, kterému nyní bude patřit k nám často jezdí,“ sdělil po dražbě Milan Trokan.

Dražba díla z padesátých let minulého století trvala necelých deset minut, kromě Trokana byl ještě jeden zájemce na telefonu, který však pro 6,7 miliónu už ruku nezvedl.

„V tuto cenu jsem ve skrytu duše doufal. Myslím si, že odpovídá současné tržní hodnotě tohoto obrazu. Určitě však ještě poroste a je to i dobrá investice,“ uvedl Jaromír Procházka z pořádající aukční síně s tím, že je to nejvyšší cena obrazu na dražbě v českobudějovické historii.

I pro aukční síň bylo překvapením, že rozhodující nabídka přišla přímo ze sálu a ne po telefonu. „Zájemce na telefonu byl pro nás jistotou, že obraz někdo koupí. Ukázala se výhoda veřejné dražby, protože o zájemci ze sálu jsme předtím nevěděli,“ podotkl Procházka.

Toyen (vlastním jménem Marie Čermínová – 1902 až 1980) namalovala obraz v roce 1950 a znázorňuje francouzský ostrov v Atlantském oceánu. Ústředním motivem je malý ptáček uprostřed, který zřejmě představuje Toyen, která zůstala na ostrově sama po společném pobytu s dalšími surrealisty.

Nejdražším v Česku vydraženým obrazem od Toyen je surrealistické dílo s názvem Spící. V březnu se v aukci v Praze prodal za vyvolávací cenu 20 miliónů korun.