Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák: Divadlo Járy Cimrmana: Hry a semináře    Patnáct komedií a pseudovědeckých seminářů obsažených v tomto svazku tvoří úplný repertoár Divadla Járy Cimrmana. Všechny tituly měly to štěstí, že se od premiéry stále hrají a zatím neochutnaly hořkost derniéry.

Zakládající schůze Divadla Járy Cimrmana se konala 29, října 1966 v kanceláři Armádní redakce Československého rozhlasu. Jiří Šebánek na ni pozval Miloně Čepelku, Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. V Praze tak vznikla originální scéna, jejíž mystifikační humor zasáhl několik generací a která přitahuje diváky i po čtyřiceti letech své existence.

Paseka, 568 str., váz., 590 Kč

 

 

Bernhard Schlink: Předčítač    Bernhard Schlink si románem Předčítač získal světovou proslulost. V rovině osudového milostného vztahu v něm zpracoval čtenářsky přitažlivým způsobem téma německé viny za zločiny druhé světové války.

Příběh mladíka zamilovaného do mnohem starší ženy, o jejíž temné nacistické minulosti se dozvídá teprve později, byl přeložen do sedmatřiceti jazyků a zfilmován.

Prostor, překlad Tomáš Kafka, 200 str., váz., 250 Kč

 

 

Roald Dahl: Hon na lišku    Hon na lišku je knížka o válce, atomové bombě, budoucnosti a šotcích. Je to duchaplná satira se spoustou čistokrevného humoru. Soucítí a zároveň si nebere servítky. Polechtá vám bránici i vyděsí.

Příběh začíná vměšováním gremlínů do bitvy o Británii, sleduje osudy tří pilotů - Petrskoče, Valdy a Pohorka - až po třetí světovou válku a popisuje nárůst lidské pošetilosti kulminující v přespříštím konfliktu. Vůbec to není povzbudivé čtení, jakkoliv je požitkem knihu číst.

Volvox Globator, překlad Pavel Sojka, 200 str., brož., 199 Kč

 

 

Dick Francis, Felix Francis: Talár a dres    Zatím poslední detektivní román napsal Dick Francis společně se svým synem Felixem  Francisem.

Soudní obhájce Geoffrey Mason jezdí jako amatérský jezdec dostihy. Když je ale jeden z jezdců brutálně zavražděn, začne se Masonův dostihový život až příliš prolínat s jeho profesí. Hlavním podezřelým je totiž žokej šampion Steve Mitchell. Mason nemá zrovna chuť vyhovět Stevově žádosti, aby jej obhajoval, brzy se však sám ocitá uprostřed zlověstné sítě výhrůžek a zastrašování.

Olympia, překlad Edda Němcová, 320 str., váz., 249 Kč

 

 

Tig Hague: Zóna 22    Zóna 22 je šokujícím vylíčením osudu mladého Angličana a jeho boje o přežití v krutých, až středověkých podmínkách vězeňského tábora v putinovském Rusku.

Hrdina knihy Tig odlétá pouze na pár dní na rutinní služební cestu do Moskvy. Při osobní prohlídce mu najdou v kalhotách zbyteček hašiše, pozůstatek z nedávné pánské jízdy.  Odvezou ho do moskevského vězení - a to je pouze přestupní stanicí na cestě do vězeňského tábora přezdívaného Zóna 22 v bezútěšných, odlehlých pustinách Mordvinska. Domů se nepodívá několik let...

Mladá fronta, překlad Milan Lžička, 344 str., váz., 349 Kč