"Ani jsme nečekali, že organizátoři moskevské přehlídky projeví takový zájem o film, který je z ruského pohledu určitě kontroverzní," podotkl Melounek.

Scénář Martina Šafránka vypráví příběh jedné rodiny odehrávající se 21. srpna 1968, kdy vojska Varšavské smlouvy začala okupovat Československo. Tehdejší události na dlouhá léta poznamenaly životy obyčejných Čechů i mladých ruských vojáků, kteří sem byli posláni. Podobně jsou na tom i hrdinové filmu - student Tomáš, jeho rodina a také ruský "okupant", který jim náhodně zkříží cestu.

"Tento film není o politice, je o lidech," řekl na dnešním křtu tohoto projektu režisér Drha. DVD doplňují bonusy, mezi nimiž jsou dva filmy o filmu, videoklipy skladatele Tomáše Kluse, rozhovory s tvůrci a herci včetně reportáže z premiéry.

Na zlínském festivalu má doprovodit projekci Anglických jahod i představitel hlavní role, mladý ruský herec Alexej Bardukov. Druhou polovinu roku 2009 začne tento snímek na MFF v Karlových Varech, kde bude uveden v sekci České filmy. O účasti na dalších mezinárodních přehlídkách se pak bude rozhodovat postupně.