Duchovním otcem komiksových hrdinů je výtvarník Jaroslav Němeček. "V roce 1968 jsem se dostal poprvé za hranice a byl jsem šokovaný, jak barevné jsou tam časopisy. Vrátil jsem se posedlý myšlenkou to také zkusit," vzpomíná kreslíř na své začátky. Prvních šest příběhů napsal tehdy pětadvacetiletý ilustrátor sám, dalších 150 příběhů je z pera Ljuby Štíplové.

Čtyřlístek byl v dobách svého vzniku v tehdy socialistickém Československu komiksovým průkopníkem. Až do jeho příchodu zde samostatné komiksové sešity nevycházely. Časopis původně vycházel nepravidelně osmkrát ročně. "Často jsme naráželi na různé zádrhele, například nebyl papír," poznamenal Němeček. Tyto nesnáze však časopis překonal. Vždyť počet vydaných čísel se v současnosti blíží již pěti stovkám.

Největší popularitu zažíval Čtyřlístek v 70. a 80. letech. Koncem 80. let se náklad v jednom vydání vyšplhal až na 220 000 výtisků, přesto se po nových příbězích vždy jen zaprášilo. Rodiče dnešních dětí vzpomínají i na jeho velkou směnnou hodnotu. Jednotlivé sešity se vyměňovaly za žvýkačky, céčka či digitální hodinky. Dnes se staré sešity dokonce sbírají a cena těch nejvzácnějších dosahuje v antikvariátech i několika stovek korun.

Myšpulín kázal proti marihuaně a tvrdě narazil

Komiksoví hrdinové už neprožívají dobrodružství jen na stránkách svého časopisu, který vychází dvacetkrát ročně. Objevují se i v magazínu Čtyřlístek Speciál či na CD-Romu, mají i internetovou stránku. Každý rok také vycházejí dva až tři knižní tituly, jeden vždy s novými příběhy. Nejúspěšnější z nich, Muž z budoucnosti, dosáhl šedesátitisícového nákladu. Před dvěma lety zamířila čtveřice přátel i do hudebního průmyslu, když šéf vydavatelství EMI Vladimír Kočandrle přišel s nápadem udělat z nich hudební kapelu.

V současnosti vymýšlí dobrodružství kreslených postaviček 15 textařů. Ne vždy se ale novodobá témata setkala s pochopením. Poměrně nepřátelsky byl přijat Myšpulín před osmi lety, když začal bojovat proti drogám a vyhlásil heslo "nekuřte marihuanu". Pro většinu svých čtenářů zůstává čtveřice z Třeskoprsk partou prima kamarádů, kteří bojují za spravedlnost, ochraňují slabé, utěšují nešťastné a mají rádi buchty a guláš.