Eli Gottlieb získal dvě literární ceny a začal se živit jako ghostwritter. Současně pracoval pro ženský magazín Elle. Do češtiny byl přeložený až Gottliebův druhý a zatím poslední román Okamžik prozření.

Příběh vypráví Nick, hlavní hrdina knihy, celkem spokojený muž ve středních letech. Jednoho dne zazvoní telefon a on se dozví, že jeho nejlepší kamarád z dětství Rob zastřelil svou partnerku a potom spáchal sebevraždu.

Událost otřese jistotami, které si doposud budoval. Uvědomí si, že ho starý kamarád ovlivňoval více, než si uvědomoval. V myšlenkách znovu prožívá minulost, v níž všechny zážitky nějakým způsobem vedou k Robovi. Ocitá se v prázdnotě. Skutečnost se pomalu proměňuje v lež a rozuzlení leží v nedohlednu.

Stereotyp uvnitř i venku

Český překlad jasně zařazuje již obálka s kašírovanými skvrnami krve, což je v knižním průmyslu poslední dobou zřejmě oblíbený efekt. Pokud se i tak pustíte do jeho obsahu, nečekejte žádné překvapení. Příběh se odvíjí podle předem jasného scénáře.

Vilka na americkém předměstí versus nespoutaná vášeň či svoboda. Popularita a osobní tíseň. Bolest versus rozkoš. Potkáte se s rozpolceným mužem, jeho krásnou ženou, rodiči i milenkou. Nechybí konflikt s otcem a smrt chlapeckého vzoru. Hledání sama sebe. Rodinné tajemství. Okamžiky, které změní celý život.