Petr Šabach: Škoda lásky    Povídkový soubor, který volně spojuje hudební tematika, představuje jakési panoptikum všech těch „místních Elvisů" a bigbeatových skupin, jež skončily dřív, než se stačily dohodnout na jménu, jakož i celou řadu svérázných outsiderů, kteří už po mnoho hudebních generací sní svůj mlhavý sen o slávě.

Autor nás zavádí nejen do svých rodných Dejvic a na blízkou Hanspaulku, ale i do Smetanovy Litomyšle anebo do jedné zcela zapadlé pohraniční vísky. Titul knihy odkazuje na nejslavnější český hit všech dob - slavnou polku Jaromíra Vejvody.

Paseka, 156 str., váz., 199 Kč

 

 

Henry Miller: Pod střechami Paříže    

V dospělé populaci asi nenajdete člověka, který by o věcech, jimiž se Henry Miller v Opus Pistorium, jak zní původní název díla, zabývá, nevěděl své a nezajímaly jej.

Sex a erotika. Způsob, jakým se autor s tímto tématem vyrovnává, překračuje ovšem veškeré konvence. Provokován hranicemi zůstává neomezen ničím. Perverze, zhmotnělé sny, nevyslovitelné představy. Neuvěřitelné se stává denodenní skutečností...

Naše vojsko, překlad Pavel Hron, brož., 272 str., 84 Kč

 

 

Gustav Meyrink: Golem    Tajuplný a hrůzostrašný román významného představitele německé klasické literatury se vrací do prostředí staropražského města k legendárnímu Golemovi.

Někdy stačí málo, aby se člověk dostal do zcela jiného světa, než zná, do světa, který tančí na hraně mezi skutečností a snem, mezi normalitou a příznaky šílenství - ano, někdy stačí skutečně málo, třeba si jen s někým omylem vyměnit klobouk... Přesně to se stane hlavní postavě Meyrinkova románu - omylem si nasadí na hlavu klobouk rytce Athanasia Pernatha a začíná prožívat realitu na pomezí snu a skutečnosti. V jeho mysli ožívá třicet let starý Pernathův příběh.

Nakladatelství XYZ, překlad Bořivoj Prusík, 328 str., váz., 269 Kč

 

 

Juli Zehová: Temná energie    Ve svém třetím románu se známá německá autorka Juli Zehová pouští nejen do zcela jiného tématu, ale i do jiného žánru. Snad by se dalo hovořit o netradičním detektivním románu.

Vysokoškolský učitel fyziky Sebastian, odváží svého desetiletého syna na skautský tábor. Když zastaví u motorestu, auto i se synem zmizí. Únosci v jediném telefonickém kontaktu požadují jako výkupné místo peněz odstranění člověka. Špatně zaslechnuté jméno způsobí katastrofu....

Euromedia Group – Odeon, překlad Jana Zoubková, 304 str., váz., 269 Kč

 

 

Isaac Asimov: Nadace    Nadace je první díl šestidílného románového cyklu, považovaného za jedno z nejvýznamnějších děl světové science fiction.

Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné - vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit.

Triton, Argo, překlad Viktor Janiš, 208 str., váz., 268 Kč