Připravila ji společnost Opona, odborně garantoval Ústav pro studium totalitních režimů. Na náměstí bude stát do 3. května.

Přehled, který má oslovit především generaci dvacetiletých, začíná už v roce 1944, končí v roce 1989 a střídá se s dokumentárními fotografiemi. Nejdůležitější události se týkají i Maďarska, Polska a bývalé NDR. Zastávka hlásá někdejší všudypřítomná hesla: Se Sovětským svazem na věčné časy, Sběrem železa pomáháme bránit mír, Pětiletka uková svazek měst a venkova a samozřejmě také Světu mír.

Na náměstí v Praze 2 se také odehrála performance odkazující na komunistickou éru – kluci cvičili spartakiádu, holky předvedly módní přehlídku v dávno odložených kostýmech. Hrála k tomu současná hudba. Nechyběly naopak autentické nahrávky někdejších projevů.

O komunismu se málo učí

Jeden z autorů výstavy, Marek Vocel z Opony, která vznikla k oslavě 20. výročí pádu železné opony, řekl Právu, že nestačí jen slavit: „Z hlediska posledního vývoje by se možná strašit dalo, nebo mělo.“

Dodal ale, že si nemyslí, že by nám v nejbližších měsících hrozila totalita. „Chceme hlavně mladším lidem přiblížit situaci, která tu před dvaceti lety byla. Mám pocit, že se o tomto období ve školách moc neučí,“ poznamenal Vocel.

Mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl Právu řekl, že ústav výstavu garantuje po odborné stránce. Podle něho pracovníci ústavu se s lidmi z Opony shodli. Smyslem kalendária podle něho je, aby se lidé zastavili a zamysleli. Připomínka výročí pádu železné opony začala už simulovaným branným cvičením na Petříně.

Pokračovat bude prvomájovým koncertem v divadle Archa s názvem 5 let bez hranic, 20 let bez opony, na kterém vystoupí Vladimír Mišík, Vlasta Třešňák, Tony Ducháček, Pavel Zajíček, Michal Ambrož, Vladimír Merta či Jaroslav Hutka.