„Nejvíce koncertů míváme v červenci. Je to tím, že anglické i americké kapely v té době vyrážejí na evropské festivaly. Když si vezmete velké koncerty u nás a srovnáte je se jmény hvězd na zahraničních festivalech, vznikne v podstatě rovnice. Kapely krouží po festivalech a snaží se zaplnit diář i vlastními koncerty jinde,“ říká Petr Novák z koncertní agentury Live Nation.

Jiné je to s velkými jmény, která často festivalové účasti vynechávají. Týká se to letos například skupiny Depeche Mode nebo zpěvačky Madonny. Jejich turné bývají plánována dlouho dopředu a termíny vystoupení proto byly oznámeny zhruba půl roku předem, zatímco u „menších“ kapel se často oznamují až na poslední chvíli.

Po letech triumfální návrat Tiny Turner

Koncertní menu letošního léta v Česku nabízí nepřeberné množství vystoupení zástupců různých stylů. Mainstream reprezentují Madonna, Beyoncé a Tina Turner nebo Cyndi Lauper, pamětníky jistě uspokojí zastávky Eagles, Deep Purple, Manfred Mann's Earth Bandu nebo Uriah Heep.
Milovnící tvrdých rockových odnoží se chystají naplnit Papa Roach, Limp Bizkit, Korn, Disturbed nebo Slipknot, milovníky tradičního rocku Lenny Kravitz, ZZ Top, bluesové publikum B.B. King a jazzové zase Diana Krall.

Tina Turner
FOTO: ČTK/AP

Nadto je na léto nachystaná přehršel tuzemských festivalů, jež se přetahují o to, který z nich nabídne větší laskominu. Pravda, rozpočty těchto akcí nedovolují zvát zástupce absolutní komerční špičky, nicméně klubové nebo alternativní hvězdy z Británie a Ameriky dodají českému publiku další střípky do mozaiky, která jim posléze dovolí udělat si aktuální obrázek o stavu světové hudební scény.

Jediný problém téhle hudební nádhery je ten, že to všechno přijde diváka na velké množství peněz. Někteří koncertní promotéři říkají, že netuší, co s návštěvností vystoupení udělá finanční krize. Odpověď na tuto otázku budeme znát až po letním koncertním návalu.