Sára, okouzlující dcera kadeřnice Týny a tatínka Lukyho, mimochodem přesvědčeného, že jí takřka všude hrozí nebezpečí, poznala jojera Vika. Jakého jojera? Přece mistra ve využití joja, jehož nejhlavnější rys je ale touha postavit pyramidu z preparovaných hlav králíka domácího, aby mu tak vyjádřil dík za vše, co lidem poskytuje.
 
Že je to blázen? To by se ale tak museli brát skoro všichni v malém městečku, kam Karlíčková umístila děj připomínající Zvonokosy Gabriela Chevalliera.
 

Spojené městské kravíny a mlékárny

Tady nejde o politickou satiru, i když obraz sdružení Přirozená cesta prosazujícího jedinečně zdravou produkci SMKM, tedy Spojených městských kravínů a mlékáren, je toho rodu. Nebo Hnutí za odstranění pyramidy (HOP), které si klade za cíl zabránit Vikovi v jeho počínání.
 
Autorka je však doma ve vztazích rodinných příslušníků a v prostředí, kde se cvičí mladé talenty, jako zde v taneční Adonově škole. Není divu, že tam šikovná Sára vzbudí žárlivost Lorety, dosavadní favoritky.
 
Nebo že by se Loreta za ni jen sama považovala? Jisté je, že Karlíčková obdařila každou postavu rysem maličko potrhlým. Vše začíná už u volby jmen. Sářin bratr se jmenuje Ugo.
 
Ulice, v níž bydlí Vik, zase Blátivá. A Sářini sousedi Čákorovi, nechybí paní Koloběžková. To vše souvisí s humorem, který dokáže vytvořit nejen situacemi, ale i jejich slovesným podáním. Legrace není dána jen okamžikem, který prožívá, ale především způsobem, jak se na něj díváme.
 

Spisovatelka se vyžívá v experimentu

Je zřejmé, že Jana D. Karlíčková miluje experiment. V prvotině šlo o třiatřicetiletou učitelku, která se rozhodne přehodnotit dosavadní život. Druhá próza na ni navázala, Tereza beze slova vysvětlení všechny opustí a odjede do ciziny na ostrov Hatteras, kde chce nalézt sebe sama.
 
Jako mnoho lidí zjistí, že utíkat se dá donekonečna, ale před sebou se nikdo neschová. Možná i proto se autorka vydala veselejší cestou, možná že čtenáře v jejím podání čekají další překvapení.
 
Je otázka, kterou cestou Jana D. Karlíčková půjde dál. Jisté je, že česká literatura získala jejím Městem krásných zvrhlíků další naději.

 

Jana D. Karlíčková: Město krásných zvrhlíků
Nakladatelství XYZ, 332 stran, 289 Kč