"Toto divadlo pomůže běžným lidem pochopit, proč k finanční krizi došlo," říká profesor ekonomie na univerzitě Fudan v Šanghaji Čang Ťün, který působí jako poradce producentů. Čang vysvětlil, že jeho úkolem je zajistit, aby autoři respektovali Marxovy myšlenky. "Na přípravné schůzce jsem dal informace celému týmu. Stále se pracuje na scénáři," řekl Čang. Režisér Che Nien zakomponuje podle něj do představení současné prvky, aby odpovídalo pocitům a životu lidí.

Muzikál bude volnou adaptací knihy, kterou německý filozof napsal v roce 1867 a kritizoval v ní kapitalismus. Základem bude příběh skupiny lidí pracujících v jednom úřadě, kteří zjistí, že jejich šéf je vykořisťuje, napsal deník China Daily.

"Oživíme tyto ekonomické teorie moderním, zajímavým a poučným způsobem, aby bylo příjemné se na to dívat," řekl Che. Režisér vysvětlil, že se chtěl inspirovat slavným filmem Japonce Akiry Kurosawy Rašomon, kde čtyři různí svědci jedné krádeže a vraždy vyprávějí každý svoji verzi události. Nové představení by mělo mít premiéru počátkem příštího roku.

Zhudebnění Marxova Kapitálu nebude ale ojedinělé umělecké ztvárnění tohoto stěžejního díla politické ekonomie. V německých obchodech je již několik měsíců k dostání film na DVD, který natočil německý režisér a spisovatel Alexander Kluge. Dílo se těší značné popularitě. Například v berlínském obchodním domě s kulturními nezbytnostmi Dussmann se počátkem roku několik týdnů drželo v čele žebříčku nejprodávanějších novinek. V Japonsku zase loni vyšla komiksová podoba Kapitálu.