Do divadelní podoby se rozhodl román převést ostravský režisér Jan Mikulášek. V regionu se jedná o první divadelní adaptaci.

„Naše inscenace bude možná více politická a bude mít více aktuální vyznění než je zvykem u ostravských divadel. Jde sice o adaptaci románu, ale je v ní mnoho odkazů na současnost, ve které žijeme, a také odkazy na totalitní minulost, kterou jsme v této zemi prožívali. Snažíme se vytvářet asociace, které by měly diváky nutit přemýšlet o světě, ve kterém žijeme,“ řekl režisér a zároveň autor dramatizace Jan Mikulášek.

Dodal, že inscenace nestojí pouze na samotném ději, ale obsahuje i řadu epických pasáží. „Díky tomu není inscenace tak temná a dekadentní jako její románová předloha,“ dodal režisér. V rolích ústřední dvojice příběhu se v divadelní verzi představí Jan Vlas jako Winston Smith a Sylvie Krupanská v roli Julie. Román 1984 je posledním a zároveň i vrcholným dílem spisovatele George Orwella. Dokončen byl v roce 1949, o pět let později vznikla televizní verze díla a v letech 1956 a 1984 vznikly i filmové adaptace.