Šéf opery Jiří Heřman oznámil pražský návrat slavného amerického režiséra Roberta Wilsona, který bude inscenovat Janáčkovu operu Káťa Kabanová. „Využili jsme jeho pražské přítomnosti na představení opery Zítra se bude… a s pomocí Soni Červené jsme ho získali pro další inscenaci po Janáčkově Osudu před lety,“ vysvětlil Heřman.

Opera dále připravuje Hry o Mariích B. Martinů, Offenbachovy Hoffmannovy povídky a dvě Mozartovy opery Cosi fan tutte a Idomeneo, ve kterém poprvé na scéně ND Praha vystoupí Martina Janková. Z 12 koncertů upozornil na dva s Magdalenou Koženou, ta by se měla další rok objevit i v Händelově opeře Ariodante.

Činohra a balet

Činohra spolu s klasikou (Shakespearův Kupec benátský, Brechtova Žebrácká opera, Stodolův Čaj u pana senátora) chystá i hru Elfriede Jelinekové o Ibsenově Noře (Opory společnosti), úpravu filmu dánského režiséra Larse von Triera Dogville a Bondovo Spasení.

Balet uvede v choreografii Libora Vaculíka Fausta na koláž Stravinského a Pendereckého a Othella s Janáčkovou hudbou, vrátí se na scénu i Oněgin Johna Cranka.

Podle ředitele Černého dojde od ledna 2010 ke spojení ND s Laternou magikou. „Jednání s ministerstvem kultury ještě probíhají, ale Laterna přejde do svazku ND. Ne ale jako čtvrtý soubor, podrobnosti budou teprve stanoveny,“ dodal.

Souvisí to i s novou náplní Nové scény, která bude ze třetiny sloužit LM, dále ostatním souborům ND a komerčním pronájmům. Nová scéna by měla projít i rekonstrukcí stejně jako fasáda historické budovy. Černý je i proti spojení opery ND a Státní opery. „Žádná jednání neproběhla a ani se nechystají,“ řekl. Doporučil ale převedení Státní opery pod město jako Metropolitní operu.