Abych své nářky zkrátil do jedné věty: stále ještě pracujeme s textem na obrazovce monitoru jako s papírem v psacím stroji, stále cítíme potřebu znát začátek a konec, je to ono nerudovské my bychom vzhůru k nebesům a jsme zde Zemí spjatí. Ke změně přístupu k internetu nám chybí přesně to, na čem je založena známá logická hříčka: pomocí 6 sirek sestrojit 4 trojúhelníky. Řešením je trojboký jehlan. Prostě nám hrdobcům stále hrouda nohy víže, bojíme se více rozměrů. Přesto nepřestávám doufat, že spřáhneme k myšlénkám blesk, že přijdem blíž a že naše noha (spíše ruka, nebo ještě lépe klávesnice) bude parou cválat (parní, ekologické PC - proč ne?).

Ten Neruda byl vskutku vizionář. Teď něco málo o blogování. Je to vždycky obdobný proces - z něčeho, co bylo vytvořeno k používání jaksi nad plán, z prostoru na stránkách určeného pro rychlé záznamy, jakýsi poznámkový blok, odtud weblog (web log), zkráceně blog, se vyvinula samostatná disciplína, která zachvacuje internetový lid. Blog je odpovědí na stránky přeplněné grafikou a reklamou, je technicky nenáročný, osobní, aktuální, může si ho vytvořit každý, je to kronika, deníček, denní hlášení, které může být zaměřeno technicky, nebo naopak esejisticky, fejetonisticky nebo úplně intimně. Kdo jej používá, je blogger, a nutno říci, že je mnoho takových, kteří to ani o sobě netuší. Aspoň na ukázku jednoho autora více blogů (aspoň to budeme mít tzv. jednou za třikrát). Petr Staníček má na svých, na "literaturu" bohatých stránkách (www.pixy.cz), kde je mj. i manifest Dogma W4 (vytyčení strategie pro tvorbu webů podle přísně vymezených pravidel), i několik blogů. Web & CSS blog je věnován webdesignu, Lampárna kritizuje či chválí weby, Soukromý blog je deníček o včeličems, Jablečný mošt se věnuje dění kolem výrobků Apple (snad jsem to dobře rozklíčoval).

A pak tu je jeden takový - řekněme klasicky místní. www.pixy.cz/blogg/krecek Epileptický křeček sleduje naši žhavou současnost a taky se zde na to téma básní: V poslanecké sněmovně / jednalo se o hovně / Zda výměšky poslancovy / mohou být na stránkách novin / Tentokrát šlo o hodně. Nebo: Kolo kolo mlýnský / chce ho Olda Kinský / Kdybys dělal přemety / neprolomíš Dekrety / (a mlýn je ukrajinský). No jo, ale když budou všichni blogovat, třeba o své zácpě, tak kdo to pak bude číst? Nějaké levné pracovní síly odjinud? Nebo důchodci při čekání na penzi? Kontakt: sofar@atlas.cz.