Policie musí ve Vltavě provádět cvičení, a tak se s ní smluvili pražští archeologové. "Zaměřili jsme líci pilíře - jednu linii jeho boku," řekl archeolog Zdeněk Dragoun z Národního památkového ústavu. 

Juditin most, postavený kolem roku 1170, stál několik metrů po proudu od Karlova mostu. Byl asi 514 metrů dlouhý a měl 20 pilířů. Archeologové chtějí polohu a rozměry pilířů přesně zaměřit, aby z toho mohli určit konstrukci mostu a rozpětí oblouků.

"Samozřejmě je to důležité i pro jejich ochranu - když se bude ve Vltavě něco dít, tak abychom věděli, kde je potřeba dávat největší pozor," řekl Dragoun. "Je to dílek do velké mozaiky, kterou okolo těchhle dvou kamenných mostů skládáme," doplnil jeho kolega z ústavu, architekt Ondřej Šefců.

Z mostu se zachoval jeden oblouk na staroměstské straně i pozůstatky na malostranské straně, které vyšly najevo při rekonstrukci Čertovky. "Z toho víme, že obvodový obklad byl z pískovců, které byly spojovány železnými skobami. Vnitřek byl z normálního zdiva," řekl Dragoun.

Juditin most byl nižší než Karlův

Archeologové předpokládají, že románský most nevedl rovně, ale zalamoval se. Na šířku měl zhruba deset metrů, podobně jako Karlův most. Směrem k Malé Straně se ale na rozdíl od něj podstatně zužoval, zřejmě z obranných důvodů. Na obou koncích byly věže s bránami; jeho pilíře měly stejně jako u Karlova mostu šestihranný profil.

"Juditin most měl mostovku (podklad pěší a jízdní dráhy) o nějaké tři čtyři metry nižší. A to se mu stalo osudným. Povodeň roku 1342 a to, co s sebou povodeň obvykle nese, ucpala oblouky a voda se do mostu naplno opřela a prolomila ho. Karlův most byl proto záměrně vyklenut do větších výšek," vysvětlil Dragoun hlavní rozdíl mezi oběma mosty.

"Některé ty rozměry a některé stavební způsoby by mohly napovědět něco o tom, kdo ho vlastně stavěl, která huť. Dost často se předpokládá, že Juditin most stavěli stejní lidé, kteří stavěli most v Řezně, který je o pár desítek let starší, ale v poslední době se nám objevuje, že to tak si nebylo," řekl Dragoun. Podle něj to mohli být stejní konstruktéři, kteří stavěli Strahovský klášter. Některé jeho rozměry, například místností, jsou podobně jako parametry mostu totiž v římských stopách (necelých 30 centimetrů).

Hledání pilířů Juditina mostu v řečišti je už druhou podobnou akcí; při té první na konci listopadu loňského roku se podle Dragouna podařilo s pomocí policejních potápěčů určit místo druhého pilíře ze směru od Kampy. Našly se zbytky zděných konstrukcí a kamenná skoba.

"Dá se říct, že je to naše odborná ostuda. Víme, že tady máme pozůstatky víc než 800 let starého mostu, a nejsme schopni je přesně, bodově identifikovat," řekl Dragoun.