Snímek vznikl v česko-polské koprodukci na motivy legendárního románu ruského spisovatele Fjodora Michailoviče Dostojevského. „Je to zřejmě nejužší spolupráce mezi Čechy a Poláky ve filmu po roce 1989 a já jsem za ni rád. Byla výborná,“ řekl Zelenka, jehož Příběhy obyčejného šílenství sklidily u severních sousedů Česka velký úspěch.

Scénář k filmu, který měl loni v dubnu premiéru v ČR, vznikl podle dramatizace Evalda Schorma. Tou se inspirovalo i Dejvické divadlo, kde se hra Bratři Karamazovi uvádí již několik let.

V Karamazových hrají tři polští herci, ale největším ziskem pro snímek je zřejmě angažování polského skladatele Jana Kaczmarka, který žije trvale v USA. V roce 2005 získal Oscara za nejlepší soundtrack k dramatu Marca Forstera Hledání Země Nezemě. Právě setkání s ním bylo prý pro Zelenku jedním z nejhezčích, které má se svým posledním filmem spojeno. S Poláky se Zelenka neloučí. "Mám nabídky z Krakova, že bych tam mohl dělat na podzim nějakou novou divadelní hru," uvedl český režisér.