Hlavní obsah

Gottův německý textař spáchal ve věznici sebevraždu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

BERLÍN

Německý písničkář a textař Kurt Demmler, jenž psal texty pro berlínskou zpěvačku Ninu Hagenovou, východoněmecké rockové kapely i českého zpěváka Karla Gotta, spáchal sebevraždu v berlínské vazební věznici. Tam skončil kvůli obvinění ze zneužívání nezletilých dívek. Někdejšího předního umělce NDR, jenž však zastával kritický postoj vůči komunistickému režimu, nalezl v úterý ráno oběšeného v cele dozorce věznice v berlínské čtvrti Moabit.

Článek

Hudebník a textař spáchal sebevraždu jen několik hodin před původně plánovaným pokračováním procesu, v němž byl obžalován z pohlavního zneužívání dívek v letech 1995 až 1999. Podle mluvčího německé justice Daniela Abboua před sebevraždou nic nenasvědčovalo tomu, že by si chtěl pětašedesátiletý Demmler vzít život. Nalezen nebyl ani dopis na rozloučenou.

Demmler byl jedním z nejplodnějších autorů písňových textů v bývalé NDR. Do němčiny převedl například píseň Karla Svobody Kdepak ty ptáčku hnízdo máš (Wo kleiner Vogel ist dein Nest). Tu zpívá Karel Gott ve filmové pohádce Tři oříšky pro Popelku, která je kultovní záležitostí v Česku i v Německu. Pod německou verzí slavné písně tak jsou podepsáni dva autoři, kteří si nakonec vzali život.

Demmler je autorem německých textů k mnoha dalším Gottovým původně českým šlágrům jako Daň z lásky své, Dál, dál se toulám, Sen lásky, Kavárna Sladký ráj nebo Půlnoční láska, v nichž přeložil texty Zdeňka Borovce, Borise Janíčka či Pavla Žáka. Velmi populární je v Německu například Demmlerova textová verze balady Diane Rossové When You Tell Me That You Love Me (Ich bin da, um dich zu lieben), kterou Gott nazpíval s izraelskou herečkou Daliah Laviovou.

212 případů pohlavního zneužívání

Známý textař si však také podle obžaloby v letech 1995-1999 zval do svého berlínského bytu a do vily v braniborském Storkowě dívky ve věku deset až 14 let pod pláštíkem "castingu" na vytvoření nové dívčí skupiny. Při tom je údajně sexuálně zneužíval. Na jedné z obětí, která za ním docházela jednou až dvakrát týdně po dobu tří let, se údajně provinil více než 180krát. Umělec se údajně na žádné z dívek nedopustil znásilnění, z pohlavního zneužívání však byl obviněn ve 212 případech.

Tvůrce populárních písní se musel ze sexuálního zneužívání odpovídat už jednou. V listopadu 2002 však vyvázl jen s peněžitým trestem. V roce 2007 se pak úřadům svěřila se svým svědectvím další dívka a během vyšetřování se jich přihlásilo ještě několik. Demmler byl 4. srpna zatčen. Právě v úterý měly být poprvé vyslechnuty jeho údajné oběti.

Demmler prý napsal kolem 10 000 textů, mimo jiné pro východoněmecké rockové skupiny Puhdys, Karat a Karussell a zpěvačku Ninu Hagenovou. Až do převratu byl úspěšný i jako písničkář se svými vlastními písněmi. V roce 1985 dostal Národní cenu NDR za písňový cyklus na motivy knížky Antoina de Saint-Exupéryho Malý princ.

S komunistickým režimem přitom nebyl vždy zadobře. V roce 1976 patřil k signatářům protestu proti odnětí občanských práv jeho kolegovi Wolfu Biermannovi. V roce 1989 pak s dalšími rockovými muzikanty požadoval demokratizaci a vystoupil také na první východoberlínské masové demonstraci 4. listopadu 1989 na Alexandrově náměstí. To bylo pět dní před pádem berlínské zdi.

Reklama

Výběr článků

Načítám