Richard Yates: Nouzový východ

   
Román Nouzový východ byl oslavovaný jako mistrovské dílo již od prvního vydání v roce 1961. Je příběhem Franka a April Wheelerových, nadějného mladého páru znuděného banalitou předměstského života, kteří se rozhodnou k radikální změně kvůli záchraně svého vztahu i sebe samých. Ukáže se však, že jejich představy se navzdory oboustrannému úsilí čím dál víc rozcházejí.

Richard Yates se srdceryvným soucitem a vhledem ukazuje jejich každodenní bolestivé odcizování a nevyhnutelný rozkol ústící v tragédii.

Mladá fronta, překlad Mirka Kopicová, 288 str., váz., 299 Kč

 

 

Miloslav Švandrlík: Kdo se bojí, nesmí na hřbitov    


Krátké povídky, v nichž se mistrně mísí humor s napětím. Příběhy, ve kterých se prolínají osudy živých a mrtvých; živí hrdinové se zde setkávají s duchy nebožtíků, kteří jim nečekaně a překvapivě zasahují do života.

Jak dokázal zdatný kovář i po smrti udržet svou kovárnu? Co se stane, když vrcholový sportovec trénuje mezi hroby? Jak se na hřbitově daří pytlákům? Co dokáže zesnulý manžel, který nesouhlasí s novým vztahem své ženy?

Nakladatelství XYZ, 256 str., váz., 199 Kč

 

 

Philip K. Dick: Rádio Svobodný Albemuth    


Philip K. Dick se ve svém románu Rádio Svobodný Albemuth, který vznikl v roce 1976, ale publikován byl až v 80. letech, věnuje tématu svých vrcholných filozofujících děl Valis či Temný obraz.

Vystupuje tu hrdina s autorovým jménem, který se chce vyhnout světové válce, rozpoutané vyšinutým prezidentem Spojených států amerických, jehož jméno je Ferris F. Fremont (tedy FFF, tedy 666, tedy číslo ďáblovo). Dickův přítel právě začal chytat rádiové signály z vesmíru, které by mohly pocházet jednak od příslušníků neznámé civilizace, ale taky od samotného Boha.

Argo, překlad Aleš Heinz, 248 str., brož., 238 Kč

 

 

Léo Malet: Slunce vycházelo za Louvrem    


První román ze série nazvané Nové tajnosti pařížské vznikl v roce 1954 a Nestor Burma, svérázný soukromý detektiv, zde vyšetřuje spletitý případ situovaný do prvního pařížského obvodu. Detektiv Burma připomíná u nás známého Chandlerova vyšetřovatele Phila Marlowa, ale po francouzsku, je to bohém, cynik, mizera i génius v jedné osobě, mluvící šťavnatým jazykem.

Vydejme se tedy s Nestorem Burmou po stopách zlodějů, překupníků a vrahů... ale i krásných žen... Kdo ukradl Raffaelův obraz z Louvru? Kdo spáchal ohavné vraždy a jak je do všeho zapletena krásná modelka Geneviève?

Nakladatelství XYZ, překlad Jiří Žák, váz., 264 str., 189 Kč

 

 

Sadie Jonesová: Štvanec    


Strhující příběh nabízí portrét viny a vykoupení, činí tak zcela novým a fascinujícím stylem, jenž připomíná romány Iana McEwana, vzbudil po svém vydání značný ohlas. 

Waterford je anglické městečko s přísnými nepsanými zákony. Lewis Aldridge, štvaný a pronásledovaný mladík, kterého všichni odepsali a ti, co mu věří, nemají šanci přesvědčit ostatní, že se v něm mýlí. Matka mu zemřela před očima, otce nezajímá. Odjakživa se však líbil Kit. Chápala jeho vzdor proti strnulému světu maloměstské společnosti a chtěla mu z celého srdce pomoci...

Víkend, překlad Dagmar Brejlová, 320 str., váz., 289 Kč