Tipy Jiřího Schmitzera

Čtu: Teď většinou čtu to, co musím - scénáře. Není to špatné, protože bych si je jako četbu nevybral. Vlastně se takto vzdělávám.
Poslouchám: Všechno možné, nemám vyhraněný vkus, nemám hudební vzdělání, takže nejsem schopen říci, proč se mi něco líbilo. I když jde o nejprimitivnější hudbu, pokud má tah, je v ní upřímný pocit, tak ji akceptuji stejně jako velké dílo.
Viděl jsem: Mám hrozně málo času, takže se nikam nedostanu. Když mám volný večer, to je tak čtyřikrát do měsíce, tak rozhodně nejdu do divadla, spíš zůstanu doma.

Internet: Já ho používám tak, že si na něj nechávám něco poslat, ale dostat to ven musí syn. Stejně tak když já něco někam posílám, musí to za mě udělat syn.

Sertab: Sertab

Turecká zpěvačka Sertab nabízí evropskému posluchači cosi neobvyklého. Popové písničky sesbírané v posledních šesti letech a zpívané turecky šperkuje typickými folklórními názvuky. Pro realizaci sice využila sampleru, nicméně přesto jde o pozoruhodný komplet. Navíc se představuje jako zdatná vokalistka s citem pro melodii. Album volně plyne a na každém kroku přináší uchu lahodící hudbu. Pokud byl její příchod do Evropy vychytralým producentským tahem, pak před autorem nápadu klobouk dolů.

Sony Music/Bonton, 62:34

Hans Michael-Koetzle: Slavné fotografie

Sto sedmdesát let fotografie a hlavně příběhy čtyřiceti z nejznámnějších snímků, které ji po tématické či estetické stránce posunuly kupředu - od zamlžených obrazů průkopníků (Nicéphore Niepce) přes skvělé reportérské práce (Ernst Haas) po mistry ledové stylizace (Helmut Newton).

A také množství rad pro fotografy-amatéry: "Je nutné se k objektu přiblížit po špičkách, i když se jedná o zátiší. Je třeba si navléknout sametové rukavičky a mít oči na stopkách. Jen žádnou tlačenici; kdo jde na ryby, nesmí předtím zvířit vodu," tvrdí například spoluzakladatel slavné agentury Magnum, Francouz Henri Cartier-Bresson, autor snímku z uprchlické táboře v Dessau, na kterém jedna z nacistických obětí poznává udavačku gestapa.

Dva díly, Taschen, 191 a 191 stran