Cílem autorů bylo projekt s parametry art-filmu směrovat i na širší divácký okruh. Reakce prvních diváků poukazují na to, že se tento snímek vymyká z běžné kinematografické produkce, je náročný na vnímání a má v sobě určitou dávku spirituality. Pomáhají tomu velké plátno, vizualizace a kamera Klause Fuxjägera.

Hlavní postava Josefa a jeho charakter jsou z rodu obyčejného člověka, který nijak nevyniká, neodlišuje se. Dosud žil tak, jak mu prostředí nabízelo šance. Pracuje jako opravář jemných vah a ve svých 29 letech zažívá jedno z nejtěžších období, přijde o ženu a dítě, práci a nakonec i o byt. Je tak donucen hledat si nový smysl života.

Poetickou atmosféru filmu umocňuje zvláštní způsob skladby děje, kdy se prolíná realita s Josefovými snovými představami. Celým příběhem provází Josefa záhadná postava Gabriela v podání herce Karla Zimy, jenž se jako anděl nenadále objeví po jeho boku. "Je to někdo, kdo není z toho světa a byl nasazen na Josefa. Na roli se mi líbilo, že není vysloveně kladná, ani záporná," řekl o své roli Zima.

Film Ocas ještěrky do kin zamíří 22. ledna. V Makedonii bude odvysílán na jaře.