Stingova cesta k tvůrčímu klidu začala již na konci šedesátých let, kdy hrál ve spoustě jazzrockových skupin a učil se instrumentálnímu řemeslu. V letech 1977 - 84 byl členem kapely The Police, se kterou objevoval kouzlo míchání mnoha vlivů, někdy zdánlivě neslučitelných. Na sólové dráze se navíc zabýval filmovou muzikou a jako zadostiučinění si přidal levicový názor, který často prosakuje z jeho textů.

Albem Sacred Love (Posvátná láska) odhaluje téma odpoutání se od reálného světa skrz lásku prožívanou až na dřeň a hudbu. Povýšil je na náboženství: chápe je jako prostředníky na cestě k osobnímu míru.

V hudbě vychází z rockové podstaty evropského formátu, ale co chvíli spěchá za cizokrajnými vlivy. Jakmile se vymaní z obyčejnosti - rozumějte té evropské - je vášnivá a odhodlaná. Sting zohledňuje názor a hudební pestrost. V každé písni jsou pozoruhodné aranžérské kousky. Hispánský spodek a jazzové piano v Never Coming Home, hostující Mary J. Blige dodávající soulový rozměr singlové Send Your Love, sitár v intimní The Book Of My Love, etnické techno v titulní skladbě či obdivuhodný klid v Stolen Car (Take Me Dancing).

Sting si vybudoval vlastní styl a i když je na něm podepsáno několik hudebních škol, srotily se v jeho dílně. Potvrzuje pověst moudrého hudebníka s mírumilovným posláním, jež je nutné předat.

Sting: Sacred Love, Universal Music, 58:13