Joanne K. Rowlingová: Bajky barda Beedleho    


Prastaré pohádky, které pro kouzelnou společnost sesbíral a uspořádal bard Beedle. Pohádky, které jsou každému kouzelnickému dítěti čteny na dobrou noc. Pohádky, které Hermioně odkázal Albus Brumbál. A také pohádky, které si Harry Potter málem přečetl příliš pozdě - právě v nich totiž objevil důležitou informaci, která mu nakonec zachránila život v boji tváří v tvář nejstrašnějšímu černokněžníkovi všech dob - lordu Voldemortovi.

Nyní je těchto pět pohádek konečně přístupných mudlovským čtenářům, což je jistě důvod k jásotu nejen pro milióny fanoušků Harryho Pottera na celém světě, ale i pro ostatní mudly, kteří mají rádi kouzelné příběhy. Určitě si je zamilujete.

Albatros, překlad Pavel Medek, 128 str., váz., 249 Kč

 

 

Jeffery Deaver: Rozbité okno    


Jeffery Deaver již po osmé vrací na scénu nejoblíbenější postavu – geniálního, ochrnutého detektiva Lincolna Rhyma.

Ten muž získal přístup do databází největší informační společnosti v Americe a využívá získaných informací k tomu, aby pronikl do života vytipovaných obětí, které zavraždí a vinu následně svalí na nevinné občany. Vše nasvědčuje tomu, že nalezl recept na dokonalou vraždu - jenže pak se jedním z jeho obětních beránků stane bratranec kriminalisty Lincolna Rhyma.

Domino, překlad Jiří Kobělka, 496 str., váz., 269 Kč

 

 

Marisha Pesslová: Vybrané okruhy z mechaniky pohrom

   
Když v roce 2006 vyšla prvotina mladé newyorské autorky Vybrané okruhy z mechaniky pohrom, označovaná za „intelektuální detektivku", způsobili to poprask. Přirovnávali ji rovnou k Nabokovovi a kritici psali, že román je jeden velký ohňostroj a že je tam těch rachejtlí až moc.

Román je nenásilně stylizovaný jako učebnice a sleduje vytyčený plán povinné četby v hodinách literatury. Pracuje s jednoduchou dějovou osou: zaznamenává poslední rok výjimečně nadané studentky Modry van Meerové na malé elitní střední škole v Severní Karolíně, kde vzal celoroční profesorský úvazek její otec.

Bezprostředně je román několikavrstevným pátráním po příčinách smrti místní oblíbené učitelky filmové vědy jako vystřižené z filmu noir, ale drobných, větších i velikých záhad k odhalení je v knize mnohem více.

Argo, překlad Petra Kůsová, 436 str., váz., 458 Kč

 

 

Isaac Bashevis Singer: Seance a jiné povídky


Povídková sbírka Seance nezklame Singerovy příznivce ani ty, kdo s dílem tohoto nositele Nobelovy ceny ještě obeznámeni nejsou. Singer ve svých vyprávěních cestuje z Evropy do USA, se stejnou suverenitou líčí svět židovského štetlu i poválečného Brooklynu.

Povídky v Seanci spojuje téma nadpřirozena - objevují se tu duchové, nemrtví; promlouvají zvířata i duše zemřelých, s nevysvětlitelnými jevy se musí potýkat moderní lidé i pověrčiví vesničané z jiných dob. A autor jako vždy dokáže vtáhnout čtenáře do děje, a svůj vlastní i čtenářův skepticismus konfrontovat s úkazy, jež nelze vždy rozumově uchopit.

Argo, překlad Lenka Urbanová, Antonín Přidal, 236 str., váz., 258 Kč

 

 

Thomas  Brussig: Oslnění


Brussigův román Oslnění je velice čtivou koláží událostí „přelomového roku" nejen německé historie. Osudy jednotlivých hrdinů z obou stran berlínské zdi se prolínají v dobách demonstrací a pádu zdi 9. listopadu 1989.

Ani dobu převratu, ani následné oslnění svobodou však autor nelíčí jako pohádku, ve které dobro vítězí nad zlem. Spíš jako mezičasí, ve kterém jako by bylo možné vše a jež každý využil po svém. Kroniku těchto dějů skládají střepy životních příběhů devatenáctileté rehabilitační sestry Leny, jejího přítele fotografa, reportéra Lea Lattka, lidově-demokratického policisty Lutze Neusteina a desítky dalších „hrdinů naší doby".

Dokořán, překlad Jana Zoubková, 464 str., váz., 399 Kč

 

Noah Gordon: Katalánec


Nejnovější román Noaha Gordona, kterého známe jako skvělého vypravěče zejména historických románů z lékařského prostředí, nás zavede na španělský venkov, do Galicie. Na vinici své rodiny se vrací z toulek po světě Josep, druhorozený syn. S překvapením zjišťuje, že jeho starší bratr Donat chce rodinné vinice prodat. Josep má za sebou pár let práce na nejlepších francouzských vinicích, a proto se rozhodne, že se zadluží a od bratra rodnou hroudu koupí.

V okolí se ovšem po staletí pěstuje vinná réva nikoli na lahodný mok, ale na výrobu vinného octa. A právě tohle chce Josep změnit. Sledujeme jímavý příběh o lásce k půdě a o proměně rebela v usazeného vinaře.

Euromedia Group - Knižní klub, překlad Jana Jašová, 288 str., váz., 249 Kč